První mobilní virtuální operátor v Česku BLESKmobil nabídne volání z předplacených karet za poloviční cenu.
Minuta hovoru bude stát po celý den 2,50 Kč, zatímco u současných operátorů je to kolem šesti korun. Jedna SMS vyjde na 1,50 Kč, u konkurence může vyjít i o korunu dráž. Vyplývá to z informací zveřejněných na tiskové konferenci.
BLESKmobil bude provozovat vydavatelství Ringier Axel Springer CZ v síti Telefóniky od 7. listopadu.
V Česku se brzy spustí první "virtuál". Blesk nabídne levné volání, internet bude dražší - čtěte ZDE
Analýza ČTÚ: Mobilní trh není konkurenční, stát otevře cestu virtuálním operátorům - čtěte ZDE
Předplacené SIM karty BLESKmobilu budou k dostání v šesti tisících prodejnách tisku po celé ČR, které budou označené samolepkou. Zákazníci si přitom budou moci přenést své číslo od dosud používaného operátora.
Do budoucna počítá s až 20.000 prodejními místy. Kredit bude možné dobíjet buď nákupem kuponu v hodnotě 250 Kč, nebo na terminálech Sazky či na poštách.
"Každý nepotřebuje širokou nabídku doplňkových služeb, dotované mobilní telefony nebo značkové prodejny. BLESKmobil nic takového nenabídne, zato přichází s trvale nízkými cenami. Věřím, že nabídka BLESKmobilu zákazníky osloví a brzy oslavíme prvních 100.000 klientů," uvedla generální ředitelka Ringieru Libuše Šmuclerová.
Telefónica podle ředitele pro strategii a rozvoj podnikání Felixe Geyra jednala o provozování virtuálního operátora ve své síti s několika zájemci.
"Klienti BLESKmobilu budou dostávat stejně kvalitní základní telekomunikační služby jako zákazníci O2," dodal.
Síť Telefóniky pokrývá kolem 99,6 procenta populace. Telefónica bude zpoplatňovat volání na čísla BLESKmobile za cenu volání v rámci své sítě.
Operátor pak nabídne mobilní připojení k internetu za 20 Kč denně nebo 100 Kč měsíčně. Limit přenesených dat bude 50 MB za den respektive 100 MB za měsíc. Do zemí EU si zákazník zavolá za deset korun za minutu, z unijních zemí pak za 8,60 Kč a SMS vyjde na 2,60 Kč.
Prolomily se ledy?
Mobilní virtuální operátoři poskytují služby v síti pronajaté od klasických mobilních operátorů. Fungují ve většině evropských zemí s tržními podíly v řádu jednotek procent. V Česku se zatím mobilní trojice T-Mobile, Telefónica a Vodafone vstupu virtuálních operátorů bránila tím, že s nimi odmítala uzavřít smlouvu.
Český telekomunikační úřad ale v těchto dnech dokončil analýzu, která konstatuje, že mobilní trh není plně konkurenční a na jejím základě může vpuštění nových operátorů nařídit.
"Podle nás je dohoda o BLESKmobil i výsledkem možnosti povinné regulace na základě prováděné analýzy, kterou hodlá ČTÚ tento týden projednat na pracovním jednání se zainteresovanými operátory a dalšími podnikateli," uvedl mluvčí ČTÚ František Malina. Podle ČTÚ by případná regulační opatření mohla vejít v platnost ve druhém pololetí příštího roku.
O virtuálním operátorovi v současnosti vyjednávají zájemci i s T-Mobilem a Vodafonem. Žádný ale podle informací ČTK služby zřejmě nespustí v letošním roce.
Ringier je největším vydavatelem denního tisku na českém trhu a druhým největším vydavatelem časopisů. Celkem má 5,6 milionu čtenářů a uživatelů. Mimo jiné vydává deníky Blesk a Aha!. Loni vykázal zisk před zdaněním 443 milionů Kč při obratu téměř 2,3 miliardy korun. Má přes 500 zaměstnanců. Mateřská firma v Německu provozuje virtuálního operátora pod názvem Bild mobil od roku 2007.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist