Řecký parlament těsnou většinou schválil zákon o privatizaci. Ten umožní rozsáhlý prodej státního majetku, který je jednou z podmínek mezinárodních věřitelů za jejich záchranné úvěry pro Řecko.

V debatě o zákonu se však výrazně projevily neshody v řecké vládní koalici.

Do roku 2016 by měly Atény podle opraveného plánu získat jen 11,1 miliardy eur (277 miliard Kč) místo původních 19 miliard eur do roku 2015.

Neshody uvnitř koalice

V debatě o zákonu se však výrazně projevily neshody v řecké vládní koalici. Sporný byl hlavně článek, který ruší povinnost státu vlastnit v bývalých státních podnicích minimální podíl. Pro něj zvedlo ruku jen 148 poslanců ze třistačlenného parlamentu, zatímco 138 jich bylo proti.

Vláda premiéra Antonise Samarase má přitom v parlamentu normálně většinu 176 křesel.

Proti zákonu se postavila Demokratická levice (DIMAR), která je ve vládní koalici zastoupena 16 poslanci. K ní se z koalice přidalo několik poslanců socialistické strany PASOK, kteří ztrátu státní kontroly nad velkými podniky rovněž kritizují.

Nedostatečný pokrok

Atény zatím dostaly z privatizace nebo pronájmu státního majetku jen 1,5 miliardy eur, třebaže privatizace patří mezi základní reformy, které po zemi požaduje Evropská unie a Mezinárodní měnový fond.

Nedostatečný pokrok je odrazem obecné neochoty řeckých politiků prodávat státní majetek, zatímco investory od Řecka odrazuje politická nestabilita a obavy z odchodu země z eurozóny.

Je libo rafinérii, přístav nebo vodovody?

Řecko nyní chystá druhou vlnu privatizace, v jejímž rámci chce prodat největší rafinerii Hellenic Petroleum, hlavní přístavy a vodárenskou společnost. V příštích letech se má vzdát podílů například v elektrárenském gigantu DEI, ropné společnosti EPm, ve státní poště a velkých dopravních společnostech včetně správy přístavů.

Ministr financí dnes předložil parlamentu k hlasování také pozměněný návrh státního rozpočtu na příští rok, který má zohlednit balík nových úsporných opatření. I v tomto případě Demokratická levice dala najevo, že pro další škrty a reformy hlasovat nebude.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist