Společnost Panasonic končí s výrobou v průmyslové zóně Triangle u Žatce. Informaci několika zdrojů z branže potvrdila ČTK i samotná firma.

O práci má přijít asi 615 lidí, což je pro Ústecký kraj, který má už od 90. let minulého století nejvyšší míru nezaměstnanosti v Česku, špatná zpráva.

Zástupci personálního oddělení Panasonicu jednali odpoledne na úřadu práce v Lounech.

Jeho ředitel Vratislav Pražák řekl, že propuštění lidí si budou práci hledat jen stěží.

Japonská firma vyrábí v Trianglu LCD panely od roku 2007. V celé obří zóně zbude jen asi 400 zaměstnanců.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Lidé ani úřady nic netušili

Na propouštění upozornil ČTK člověk, který se představil jako jeden ze zaměstnanců. Vedení firmy jim to prý oznámilo dnes. Úřad práce o tom zatím neměl informace, stejně tak ani krajský úřad, jemuž průmyslová zóna patří. Zdroje z branže ale tvrdí, že signály o odchodu Panasoniku měly už dřív.

"Je to potvrzeno, všichni jdou pryč," řekl ČTK jeden z lidí z branže, který si nepřál být jmenován. Firma v zóně vyráběla od roku 2007, nejprve pod hlavičkou firmy IPS Alpha. U Žatce má továrnu o výměře 24 hektarů.

Firma informace o ukončení výroby v Žatci vzápětí potvrdila. "Společnost Panasonic Liquid Crystal Display Czech ukončuje svou činnost v průmyslové zóně Triangle," řekla ČTK Helena Suková z personálního oddělení firmy. Dodala, že z firmy odchází 590 lidí, to je ale jen přepočtený stav na plné úvazky.

Podle úřadu práce se může propouštění dotknout 615 fyzických osob, které ve firmě evidoval na začátku října.

"Skutečně se to týká všech zaměstnanců," řekla Suková.

Výroba podle ní skončí letos v prosinci, společně s dalším podobným provozem v Malajsii. K uzavření továren vedou Panasonic "strategické důvody".

Místo televizorů se chce více zaměřit na maloformátové panely. Žatecká továrna dodávala panely do továrny na televizory v Plzni, tam ale výroba podle Sukové zůstává, jen s jinými dodavateli.

Video: Fujitsu a Panasonic chtějí dobýt Evropu s voděodolnými mobily

Plzeňskou továrnu konec výroby v Žatci neohrozí

Personální ředitel plzeňské továrny Panasonic Karel Pistulka ČTK řekl, že uzavření žatecké firmy nebude mít na plzeňskou výrobu žádný vliv.

"Žatec je separátní s.r.o. a s námi, s plzeňskou pobočkou, nemá nic společného. Zavření Žatce je rozhodnutí jiné divize Panasonicu," řekl. Z žatecké firmy plzeňský Panasonic nějaké výrobky odebíral, ale jen v malém objemu, dodal.

Panasonic je stále zřejmě největším zaměstnavatelem v průmyslové zóně Triangle. Ta sice funguje už pět let, ale zatím zůstává daleko za očekáváním. Podle deset let starých zpráv měla průmyslová zóna stát 1,3 miliardy korun a nabídnout 13 000 pracovních míst.

Náklady se ale už vyšplhaly přes 2,5 miliardy korun a další investice za 198 milionů Kč se chystají, zatímco počet zaměstnanců je mnohem menší. Kraj nyní očekává, že během několika let by tam mělo pracovat 2700 lidí. Původně to bylo vojenské letiště, odkud létaly stíhačky MiG-29 žatecké "Tygří letky".

Propouštění se dotkne tří okresů

Podle úřadu práce se propouštění dotkne především tří okresů.

"O něco víc než třetina lidí z té továrny je z Mostecka, druhá taková 'větší třetina' z Chomutovska a zbytek obstarává vesměs Lounsko," řekl ČTK ředitel lounského pracoviště Pražák. Práci budou podle něj hledat jen těžko.

"Vesměs jde o operátory výroby, tedy spíše málo kvalifikované pracovníky. Na celém Lounsku evidujeme jen asi 240 pracovních míst, navíc se blíží zima," dodal.

Alespoň část z nich by ale v Trianglu mohla zůstat, protože další firmy se chystají nabírat, ale v příštích měsících půjde spíš jen o desítky volných pozic. V září si v kraji hledalo zaměstnání přes úřady práce 56.571 lidí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist