Firma Czech Coal nabídla Elektrárnám Opatovice zatím nejvstřícnější nabídku na dodávky uhlí. Nabízí jim pro rok 2013 zachování současných cen, ale jen pro výrobu tepla a za podmínky, že si uhlí neopatří jinde.

Ve středu večer o tom informoval Czech Coal v tiskové zprávě.

Pro Opatovice by to zřejmě znamenalo, že by nesměly vyrábět elektřinu, na niž jde asi třetina instalovaného výkonu.

Obě firmy spolu vedou obchodní spor už od června a Opatovice stále hledají dodavatele, který by je od příštího roku zásoboval.

 

"Nabídku jsme obdrželi a seznamujeme se s ní. V brzké době se k ní vyjádříme," řekl ČTK mluvčí Elektráren Opatovice Petr Zadák.

Nekonečné dohady

Firma v červenci podala žalobu na Czech Coal pro nedodržení smlouvy, soud o ní dosud nerozhodl.

Czech Coal vypověděl Opatovicím smlouvu 7. června kvůli údajné půlmiliardové pohledávce. Elektrárna ale tvrdí, že má u těžaře přeplatek a že mu zřejmě jde o zvýšení cen.

Soudy později nařídily Czech Coalu předběžným opatřením, aby dodával alespoň do konce roku 2012. O dodávkách pro následující roky od té doby obě strany neúspěšně vyjednávají. Návrhů smlouvy si už vyměnily několik.

Od zahájení topné sezony v polovině září jezdí do Opatovic tři až čtyři uhelné vlaky denně. Kdyby nového dodavatele nesehnaly, došlo by jim uhlí zřejmě v první polovině února.

Podle dostupných údajů měly obě strany smlouvu do roku 2015, která obnášela dodávky 1,8 milionu tun uhlí ročně.

Uhlí jen pro výrobu tepla

Czech Coal už letos nabízel dodávky alespoň pro výrobu tepla a teplé vody a teď navíc tvrdí, že příští rok je ochotný dodávat za stejnou cenu. To už ale neplatí pro výrobu elektrické energie.

"Uhlí bude dodáno za podmínky, že si společnost Elektrárny Opatovice nezajistí palivo jinde a prokáže, že dodané uhlí je a bude využito na výrobu tepla. Czech Coal dále požaduje měsíční platby předem, tedy před samotnou dodávkou," uvedla firma v tiskové zprávě.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Znamená to, že kdyby Opatovice kývly, zřejmě by nemohly příští rok dodávat do sítě elektřinu. Czech Coal má akciový podíl ve dvou jihočeských teplárnách, které elektřinu do sítě také dodávají.

Opatovická elektrárna má elektrický výkon 363 megawattů a tepelný výkon 700 megawattů. Ročně spotřebovává až dva miliony tun hnědého uhlí, což je dvacetina celého objemu těžby v Česku.

Teplo z elektrárny odebírá více než 60 000 domácností v Hradci Králové, Pardubicích, Chrudimi a Lázních Bohdaneč na Pardubicku. Teplo z elektrárny bere v regionu také řada firem.

Majitelem EOP je Energetický a průmyslový holding (EPH), který společně vlastní Daniel Křetínský a finanční skupiny J&T a PPF. Společnost Czech Coal patří Pavlu Tykačovi.