Ruské ministerstvo obrany uzavřelo s českou společností Aircraft Industries kontrakt na dodávku čtyř letounů L-410.

Podle serveru Lenta.ru o tom informoval generální ředitel ruského těžařského holdingu UGMK Andrej Kozincev, jehož firma drží jednapadesát akcií kunovického podniku vyrábějícího stroje L-410.

Zakoupené letouny budu podle Kozinceva dodány v roce 2013. Uzavřená dohoda zahrnuje opci na koupi dalších čtyř strojů.

Z materiálů UGMK podle ruských webů vyplývá, že letoun 410UVP-E20 v základním provedení stojí 2,4 milionu eur (přes 60 milionů korun). Jakou modifikaci stroje dostane ruské ministerstvo obrany, Kozincev neupřesnil.

Podle informací londýnského Mezinárodního institutu pro strategická studia (IISS) ruské vojenské letectvo provozuje už sedm letounů L-410.

Kozincev už dříve v ruských médiích hovořil o tom, že společnost Aircraft Industries letos vyrobí v roce 16 těchto letounů a 12 z nich bude určeno pro Rusko. Tam je kromě ministerstva obrany mají využívat zejména vzdálené sibiřské regiony.

V dobách před pádem komunismu létaly v bývalém Sovětském svazu stovky těchto letounů a v poslední době se na ruský trh vracejí.

Aircraft Industries je největším českým výrobcem civilní letecké techniky. Navazuje na sedmdesátiletou tradici závodu na leteckou výrobu v Kunovicích. Zaměstnává kolem 800 lidí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist