Britský ropný koncern BP zaplatí kvůli katastrofální havárii ropné plošiny v Mexickém zálivu z roku 2010 pokutu 4,5 miliardy dolarů (90 miliard Kč).

Je to zdaleka nejvyšší sankce tohoto druhu v americké historii. Nejvyšší penalizaci zatím americké úřady vyměřily farmaceutické společnosti Pfizer, která musela před třemi lety zaplatit 1,2 miliardy dolarů.

Společnost BP také v rámci dohody s ministerstvem spravedlnosti přiznala vinu v souvislosti s úmrtím 11 pracovníků. Dohoda podle BP nemá zahrnovat nároky jednotlivců, které se řeší v rámci samostatného řízení.

Dohoda, díky níž ministerstvo stáhne své žaloby, bude BP stát čtyři miliardy dolarů, z toho samotné urovnání žalob bude za rekordních 1,26 miliardy dolarů. Dalších 525 milionů dolarů společnost zaplatí za urovnání žalob podaných americkou Komisí pro cenné papíry a burzy. Pokuty bude firma splácet pět až šest let.

Čtvrteční dohoda je stále jen dílčí a BP nadále jedná o "globální" dohodě, která by měla vyřešit veškeré civilní a trestní žaloby federální vlády a států kolem Mexického zálivu.

BP hrozí, že nadcházející soud by mohl dát za pravdu státům a uznat BP vinnou z "hrubé nedbalosti" , která zavinila ohromné škody na jejich vodách a pobřeží. To by mohlo zvýšit odškodné oproti dosud uvažované sumě na čtyřnásobných 21 miliard dolarů, Finanční ředitel BP Brian Gilvary řekl, že v takovém případě by nynější finanční rezervy firmě nestačily.

BP si na krytí všech škod a dalších závazků v souvislosti s havárií ropné plošiny vyčlenila 37,2 miliardy dolarů (více než 745 miliard Kč). Už dříve vytvořila svěřenecký fond, do něhož má na krytí škod postupně vložit 20 miliard dolarů.

Firma v březnu uvedla, že se dohodla na vyrovnání s větším počtem navrhovatelů, kteří žádali proplatit zdravotní újmu a ekonomické škody. Náklady na urovnání těchto sporů dosáhly 7,8 miliardy dolarů.

Plošina Deepwater Horizon explodovala v dubnu 2010 a krátce nato se potopila. Havárie si vyžádala 11 obětí na životech a do moře při ní vyteklo na 800 milionů litrů ropy. Ekologická katastrofa, kterou únik ropy způsobil, je největší v dějinách USA.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist