Je to už půl století od doby, kdy poprvé Prahou projely tramvaje T3 i s cestujícími. Vyrazily 21. listopadu 1962.
Modernizované typy těchto legendárních dopravních prostředků vozí cestující pražskými ulicemi dodnes. A nejen pražskými, tramvaje smíchovské Tatrovky byly totiž doposud dodány do 47 světových měst a 10 zemí (téměř 14 000 kusů). Zapsaly se dokonce i do Guinnessovy knihy rekordů, kde byly v roce 1988 uvedeny jako nejpočetněji vyrobený typ tramvají na světě.
"Vše začalo roku 1960, kdy byl na mezinárodní výstavě představen model 6101, prototyp T3, který poté procházel různými úpravami a zlepšováním, až do roku 1962. Symbolickým momentem bylo, že T3 měla ještě před zařazením do provozu v roce 1962 nehodu, stejně jako první elektrická tramvaj v Praze před 121 lety při své zkušební jízdě," vypráví vedoucí archivu pražského dopravního podniku (DPP) Pavel Fojtík.
Přechod na nový model byl komplikovaný, protože nové tramvaje byly energeticky náročnější, proto zpočátku docházelo k výpadkům napájení.
Tramvaje typu T3 začaly jezdit před 50 lety a staly se nejpočetněji vyrobeným typem tramvají na světě.
Zavedení nových tramvají si navíc vyžádalo i náročnou přestavbu všech tratí, protože model T3 byl širší než staré tramvaje. Prvními mimopražskými odběrateli byly v roce 1963 Brno a Košice.
V roce 1964 se začalo jezdit s několika vagony, jak je známe dnes. "Do té doby jezdily dvě za sebou a v každé tramvaji byli kromě řidiče také průvodčí, kteří seděli za pokladnou - proto se mohlo nastupovat jen předními dveřmi", říká Fojtík.
Největšího úspěchu dosáhly mezi léty 1962 a 1989, kdy se prodávaly téměř do celé střední a východní Evropy, od Německa přes Slovensko, Chorvatsko až po Uzbekistán.
"Dodnes jsou významným obchodním artiklem směřujícím do východní Evropy i vozy, které my už vyřazujeme," dodal pan Fojtík.
Od 90. let docházelo k rozsáhlému vyřazování tramvají T3, ale také k jejich rekonstrukcím a nahrazování novějšími, vylepšenými modely. Poslední tramvaj T3 byla vyřazena z provozu minulý rok na podzim.
"My, Pražané, jsme hrdí na metro, ale tak nějak zapomínáme na tramvaje. Tramvajová doprava přitom stojí řádově mnohem méně než metro, jsou ekologičtější než autobusy a tramvajové tratě se navíc dají postavit téměř kamkoli," shrnuje výhody tramvajové dopravy Milan Křístek, ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy.
Tramvaje typu T3 začaly jezdit před 50 lety a staly se nejpočetněji vyrobeným typem tramvají na světě.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist