V průměru o 12 procent zvýší v příštím roce němečtí dodavatelé ceny elektřiny. To je ještě o jeden procentní bod víc, než experti odhadovali při říjnovém ohlášení rekordního navýšení ekologické přirážky k ceně proudu. Podle producentů ho kromě něj odběratelům prodraží také vyšší náklady za poplatky pro provozovatele přenosových sítí.
Podle srovnávacího portálu Verivox nahlásila do úterý zvýšení cen téměř polovina z asi 1000 dodavatelů elektřiny v Německu. Dnešek je posledním dnem, kdy tak mohou učinit, aby nová cena platila od 1. ledna 2013. Nechybí mezi nimi ani největší hráči na německém energetickém trhu.
O skoro 13 procent zvýší ceny švédský Vattenfall, který zásobuje proudem statisíce lidí ve velkoměstech jako Hamburk nebo Berlín. Ti si tak od nového roku připlatí za jednu kilowatthodinu (kWh) o 3,52 centu (90 haléřů) víc než dosud.
To je největší zdražení v historii působení společnosti na německém trhu.
"Z těch zhruba 3,50 centu ale připadají tři centy na podporu obnovitelných zdrojů," uvedl mluvčí firmy Hannes Hönemann.
Ke konkurentovi se přidali oba největší producenti elektřiny v Německu - E.ON a RWE. E.ON zvedne cenu v průměru o 8,7 procenta, RWE ji pro část zákazníků zvýší o osm až devět procent.
V případě první jmenované firmy to bude znamenat, že odběratel zaplatí měsíčně asi o 6,20 eura (157 Kč) víc než dosud.
Ještě na základě říjnových odhadů by měla běžná německá domácnost příští rok za elektřinu dát zhruba o sto eur (2500 Kč) víc než letos.
Za zdražováním stojí podpora firem
Svaz spotřebitelů energie považuje ohlášené zvýšení cen proudu za "nehoráznost". Dodatečné náklady spojené se zvýšením ekologické přirážky a poplatků za přenos podle něj ospravedlňují zdražení maximálně o šest až osm procent.
Podle německé opozice jsou na vině výjimky z placení ekologické přirážky, které vláda poskytuje části firem, aby se nesnižovala konkurenceschopnost německého průmyslu. Producenti pak podle ní logicky navýšení svých nákladů přesouvají na domácnosti.
Německý stát výrobcům proudu z obnovitelných zdrojů garantuje výkupní ceny na 20 let dopředu. Ty jsou přitom výrazně vyšší než na trhu.
Tento rozdíl se promítá do ceny elektřiny pro koncové zákazníky v podobě "zelené přirážky", která zejména kvůli masivně přibývajícím fotovoltaickým zařízením stále roste.
V příštím roce to má být téměř o polovinu na rekordních 5,3 centu (1,3 Kč) za kWh. Chystané dvanáctiprocentní zdražení elektřiny bude nejvyšší za posledních deset let v Německu.
Podle nedávného průzkumu se 36 procent Němců vyjádřilo, že očekává, že jim zdražení proudu přinese "nějaké problémy". Dalších 13 procent se obává, že už nebudou schopni účty za elektřinu zaplatit. Naopak 47 procent žádné problémy neočekává.
HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist