Zástupci francouzské společnosti Areva jsou vedle stížnosti k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) připraveni napadnout tendr na dostavbu Temelína jak u českých soudů, tak na půdě Evropské unie. Na dotaz týdeníku Ekonom však Areva, stejně jako advokátní kanceláře Salans, která v Česku Arevu zastupuje, další možné právní kroky odmítla konkretizovat.
Právní analýzy možného postupu Arevy si zpracovává i ČEZ. To, že by případ mohly po čase převzít i obecné soudy v Česku, případně Brusel, považuje za nepravděpodobné.
"Pokud jde o soudy, nevíme s čím by se na ně Areva mohla obrátit. Domníváme se, že nárok na náhradu škody či ušlý zisk nemají. Víme, že hrozí i Bruselem, ale tady jde o český zákon o veřejných zakázkách. Mohli by si například stěžovat na špatnou implementaci zákona, ale to by na samotný tendr nemělo mít žádný vliv," řekla týdeníku Ekonom členka představenstva ČEZ a ředitelka divize nákup Michaela Chaloupková.
Vyloučení kvůli ceně?
Arevu ČEZ z tendru vyloučil kvůli nesplnění některého z takzvaných vylučovacích kritérií. O co přesně šlo, se z oficiálních zdrojů dozvědět nelze. Neoficiální, leč důvěryhodné a do dění v ČEZ dobře zasvěcené zdroje týdeníku Ekonom potvrzují, že problém byl v "kreativním" přístupu Arevy k nabídce ceny.
Zatímco ČEZ po uchazečích požadoval buď pevnou, nebo cílovou cenu, která se dá zvýšit jen za přesně daných okolností, Areva přišla s cenou "tržní a obvyklou v době fakturace". De facto tak odmítla garantovat cenu, za niž by byla ochotna nové bloky Temelína stavět.
ČEZ zatím nesmí podepsat smlouvu s vítězem na dostavbu Temelína. Kvůli Arevě - čtěte ZDE
Temelína se nevzdáme, budeme bojovat i v Bruselu, říká šéf vyřazené Arevy - čtěte ZDE
VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 22. LISTOPADU.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.