Tuzemský bankovní sektor je podle zátěžových testů, které provedla Česká národní banka ke konci 3. čtvrtletí, dále dostatečně odolný vůči případným negativním šokům.

Kapitálová vybavenost odvětví by zůstala nad osmiprocentním regulatorním minimem i při scénáři, který kombinuje silně negativní vývoj domácí i zahraniční ekonomiky kvůli finanční krizi v zemích eurozóny.

Výsledky, které ve středu zveřejnila ČNB, jsou tak podobné předchozím testům.

ČNB v rámci testů vytvořila dva scénáře - základní a zátěžový, které se zaměřují na následující tři roky. Základní scénář je založen na listopadové makroekonomické prognóze ČNB a předpokládá pokračující mírnou ekonomickou recesi v nejbližších čtvrtletích, která bude ve druhé polovině roku 2013 vystřídána oživením.

Zátěžový scénář "Evropa v recesi" počítá s dlouhotrvajícím a výrazně hlubším poklesem ekonomické aktivity.

"Nejvýznamnějším rizikem v českém bankovním sektoru je úvěrové riziko, které lze kvantifikovat vývojem podílu úvěrů v selhání na úvěrech celkem," uvedla ČNB. V základním scénáři zůstává tento podíl v dvouletém horizontu stabilní a poté postupně klesá.

V zátěžovém scénáři by se kombinace propadu ekonomické aktivity, zvýšení nezaměstnanosti a poklesu reálných mezd s růstem úrokových sazeb z úvěrů odrazila ve znatelném růstu úvěrového rizika.

Ztráty ze znehodnocení úvěrů by podle ČNB v roce 2013 dosáhly téměř 2,4 procenta z celkového úvěrového portfolia, které činí skoro 54 miliard korun. ČNB předpokládá, že by se znehodnotily expozice českých bank vůči zemím EU s vysokým vládním zadlužením a že by tyto ztráty činily 19,4 miliardy korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist