Reaktory, které pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín nabízejí americko-japonská společnost Westinghouse a česko-ruské Konsorcium MIR.1200, jsou si z fyzikálního hlediska velmi podobné.
Řekl to bývalý ředitel Temelína František Hezoučký. Podle něho má ruský reaktor kvůli vyšším parametrům o dvě procenta lepší tepelnou účinnost.
Největší rozdíl v projektech je ale v konstrukci kontejnmentu, obálky, která reaktor chrání. Zatímco ruský návrh vychází z řešení užívaného u menších reaktorů, americký představuje revoluční technologii, která ale zatím nebyla nikde odzkoušena, dodal.
Reaktorový blok s AP1000 od společnosti Westinghouse má kontejnment ocelový, takže jeho vnější plocha může sloužit pro odvod tepla v případě havárie. Budova obklopující kontejnment je pouze schránkou, která slouží jako ochrana před vnějšími událostmi, například nárazem letadla z boku.
Není ale plnohodnotným vnějším kontejnmentem. V horní části budovy musí být totiž otvor umožňující funkci komínového efektu, který zajišťuje chlazení kontejnmentu vzduchem. Ocelový kontejnment lze i skrápět z velkoobjemové nádrže umístěné v horní části ochranné budovy pro zlepšení odvodu tepla.
Dostatečné proudění okolo kontejnmentu ale vyžaduje, aby i při případné havárii otvor na výstupu z štítové budovy zůstal zachován.
Česko-ruské konsorcium, které sdružuje českou společnost Škoda JS a ruské Atomstrojexport a Gidropress, nabízí reaktory MIR, které využívají kontejnment z předepjatého betonu s vnitřní ocelovou vystýlkou. Kolem tohoto kontejnmentu je ještě jeden, plnohodnotný kontejnment, který chrání před přírodními haváriemi nebo před teroristickým útokem.
Na vnější straně tohoto vnějšího ochranného kontejnmentu jsou umístěny výměníky pasivních systémů odvodu tepla, které mohou díky přirozené cirkulaci odvádět od reaktoru teplo i v případě přerušení dodávek proudu do elektrárny. Česko-ruský projekt také počítá s bezpečnostně kvalifikovanými aktivními prvky ochrany a s velkým zálohováním elektrických systémů pomocí baterií a dieselagregátů.
Neodzkoušená technologie
"AP1000 je revolučním projektem s řadou zajímavých řešení, která zatím nikde nebyla odzkoušena. První elektrárnou tohoto typu budou bloky v současnosti stavěné v čínském Sanmen," uvedl Hezoučký.
"MIR.1200 je naopak evolučním projektem spoléhajícím na již odzkoušená řešení z o něco málo menších dvou bloků provozovaných v čínském Tianwan," doplnil. "Ruští projektanti a dozorné orgány, poučeny černobylskou katastrofou, trvají na mnohonásobném zajištění bezpečnosti i za cenu vyšších investičních nákladů," dodal.
Tendru na dostavbu Temelína se účastnila také francouzská Areva. Její nabídku ale ČEZ v říjnu z výběrového řízení vyřadil. Areva se odvolala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který následně ČEZ zakázal vynést v tendru konečné rozhodnutí, dokud o odvolání francouzské firmy nerozhodne.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist