Česká ekonomika je už rok v recesi stejně jako nejzadluženější jihoevropské státy.

Hrubý domácí produkt ve třetím čtvrtletí podle pátečního zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu mezičtvrtletně klesl o 0,3 procenta, meziročně se snížil o 1,3 procenta. České domácnosti se nadále snaží šetřit.

Podle analytiků by příští rok české hospodářství již mělo růst, pouze však nepatrně.

"Zpřesněná data o HDP nijak nemění ekonomický obrázek Česka. Nepřetržitým trváním recese po dobu čtyř kvartálů se v Evropě řadíme po bok Španělska, Portugalska, Kypru a Řecka," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

V meziročním srovnání existuje podle něj v EU osm zemí s hlubším propadem HDP než vykázalo Česko, z nich ale pouze o Nizozemsku se podobně jako o Česku nemluví v souvislosti s dluhovou krizí.

V recesi je ale také například Velká Británie nebo Dánsko. Ze zemí střední a východní Evropy pak Maďarsko.

"Domácnosti šetří. Odkládají nákupy zboží dlouhodobé spotřeby, šetří i na potravinách," uvedl analytik Next Finance Vladimír Pikora. Vedle toho klesají i investice. V dramatickém propadu je stavebnictví, které propouští. "Lidé mají strach o práci. Navíc vědí, že v příštím roce bude kvůli vyšším daním vše dražší. Tím se kruh uzavírá," podotkl.

Hlemýždí růst

Z hlediska struktury HDP se podle analytika Raiffeisenbank Václava Frančeho nic nemění. Nadále přetrvává slabost domácí poptávky a vnější poptávka není schopná pokles domácí poptávky vykompenzovat. "Tento rok očekáváme pokles české ekonomiky o 0,9 procenta. V příštím roce počítáme s hlemýždím růstem o 0,5 procenta," odhadl.

Ve srovnání s odhady České národní banky byl vývoj HDP ve třetím čtvrletí nižší o půl procentního bodu v meziročním i mezičtvrtletním srovnání. Podle ředitele sekce měnové a statistiky ČNB Tomáše Holuba odchylka souvisí s vývojem zahraničního obchodu, který sice nadále přispíval k vývoji ekonomické aktivity kladně, avšak v menším rozsahu, než ČNB očekávala.

Vývoj české ekonomiky odráží kondici jejích největších obchodních partnerů, upozornil řídící partner PwC v ČR Jiří Moser. Zhruba půlprocentní předpokládaný pokles eurozóny v letošním roce tak znamená pokles české ekonomiky o asi procento.

V příštím roce lze čekat stagnaci eurozóny a potažmo i českého hospodářství. "V dalších letech bychom již měli směřovat výrazněji do černých čísel. Naše studie přitom ukazuje, že i na případné další potíže je česká ekonomika po Rusku druhá nejlépe připravená ze zemí střední a východní Evropy," dodal.

Podle prognózy ČNB by měla ekonomika v letošním roce klesnout o necelé procento. "V příštím roce se při protisměrném působení pozvolného oživení zahraniční poptávky a více restriktivní fiskální politiky HDP již nepatrně zvýší," uvedl Holub.