Ministerstva průmyslu a místního rozvoje se shodnou na prvních změnách zákona o veřejných zakázkách.

Novela, která měla být od jara hlavním protikorupčním trumfem Nečasova kabinetu, totiž ve skutečnosti výběrová řízení zkomplikovala. A koalice se nyní dohodla, že začne pracovat na odstranění hlavních problémů.

Detaily představili ve čtvrtek na Fóru Hospodářských novin ministři Kamil Jankovský (LIDEM) a Martin Kuba (ODS).

Jednoznačnou shodu našli ministři sice zatím na jediném bodu, ten je ale jedním z největších problémů novely. Pokud podle ní ve veřejné soutěži zůstane jediná firma, tendr musí skončit.

 

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

To ale dělá potíže nemocnicím nebo vědeckým pracovištím, které objednávají mnohdy ojedinělé přístroje. Na vládu už kvůli tomu tlačil i předseda Akademie věd Jiří Drahoš. "Myslím, že tady bychom mohli udělat změnu," připustil ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

Celá řada novinek

Jeho úřad bude mít navíc na starosti zapracování evropských změn do zákona, možná bude kvůli směrnicím Evropské komise chystat i nový zákon. A zřejmě se s tím svezou i "české novinky". Podle ministra Jankovského bude nově možné vyloučit z výběrového řízení firmu kvůli špatným referencím.

Pokud tedy například pokazila několik předchozích projektů, budou mít zadavatelé možnost takovou firmu z výběrového řízení bez okolků vyškrtnout.

Další významnou novinkou, kterou už ale vyžaduje Evropa, bude povinnost zadavatelů zohlednit takzvané náklady životního cyklu. Tento pojem zahrnuje všechny etapy existence výrobku, prací nebo služby. Nejde jen o peněžní výdaje, ale také například o vnější ekologické náklady, pokud je lze vyjádřit v penězích.

Změny od roku 2014

Koaliční ministři se ale neshodnou na tom, jestli zákon upravovat kvůli ustanovením, která nutí státní úředníky ohlížet se prakticky stoprocentně jen na nabídkovou cenu. "Podle toho se nechováme ani doma. Nekupujeme přece vždycky jen to nejlevnější," kritizuje ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Podle Kamila Jankovského ale zákon úředníkům nenařizuje orientovat se jen na cenu. "V novele se v hledisku preference ceny nezměnilo nic oproti té původní. Jsem odpůrce toho, soutěžit jen na cenu, a ten zákon to ani nepředepisuje. Přiznávám, že je složité dokazovat uchazečům nepřiměřeně nízkou cenu, ale to neznamená, že tu cenu budeme opomíjet," říká ministr.

Novela zákona na druhou stranu odstranila například proslulé losovačky, na které si podnikatelé stěžovali. "Přijde mi zajímavé, že třeba v severních Čechách, když bylo 32 losování, tak my jsme neuspěli ani v jednom případě," komentoval šéf stavební firmy Eurovia CS Martin Borovka.

 

V současnosti pod režim zákona o veřejných zakázkách spadají v oblastech sociálních služeb, zdravotní péče a vzdělávání tendry nad milion korun. Vítězná firma musí předložit seznam všech svých subdodavatelů, kterým uhradila více než deset procent z celkové ceny zakázky.

U zakázky nad 300 milionů korun se to týká už subdodavatelů, kteří zajistili více než pět procent zakázky. Zákon také zavedl kategorii "významná veřejná zakázka". V případě státu jde o veřejné zakázky dosahující hodnoty nejméně 300 milionů, v případě obcí a krajů 50 milionů. Tyto zakázky vždy schvaluje u státu vláda, u samospráv zastupitelstvo a zavádí se u nich i delší lhůty pro podání nabídek.

Zrod zákona ale provázely potíže. "Kdybychom měli vypořádávat všechny připomínky, ještě by ani neplatil," řekl Kamil Jankovský. Zákon také vetovali senátoři, sněmovna horní komoru ale přehlasovala. Nová podoba zákona, která akceptuje evropské směrnice, by mohla platit od poloviny roku 2014.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist