Švýcarští vyšetřovatelé se v rámci kauzy privatizace Mostecké uhelné (MUS) zajímají také o bývalého generálního ředitele ČEZ Martina Romana a šéfa Škody Holding Tomáše Krska, píše týdeník Týden. Uvádí, že podle jeho dvou nezávislých zdrojů Švýcaři chtějí prověřit hlavně transakce skupiny Appian, a to především ovládnutí Škody Holding.

"V této souvislosti se zajímají především o jména Martin Roman a Tomáš Krsek," cituje časopis zdroj, který je podle něj seznámený s okolnostmi vyšetřování.

Druhý zdroj uvedl, že se "prověřuje vše kolem Appianu, včetně plzeňské Škody".

 

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Vyšetřování prý postupuje částečně v koordinaci s českou stranou. Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej podle Týdne řekl, že prověřování případného Romanova střetu zájmů a jeho vztahů ke Škodě policie odložila, ale na pokyn státního zástupce doplňuje další dokumenty, mimo jiné i ze zahraničí.

Roman a Appian

Roman řídil Škodu Holding v letech 2000 až 2004, firmu stabilizoval před jejím prodejem skupině Appian. Poté se stal generálním ředitelem energetické společnosti ČEZ.

Z informací dříve zveřejněných MfD vyplývá, že v některých firmách, přes které tekly prostředky na nákup Škody skupinou Appian, figurovali i tehdejší manažeři Škody v čele s Romanem.

"K žádnému kontaktu pana Romana se švýcarskými orgány nedošlo," řekla Týdnu Romanova asistentka Marcela Martinová. Roman vždy důrazně popíral, že by byl vlastníkem plzeňské Škodovky, uvedl časopis.

Podle mluvčí Škody Transportation Lubomíry Černé nekontaktovala švýcarská justice ani Tomáše Krska a Michala Koreckého, kteří patří mezi akcionáře Škody Transportation spolu s Jaromírem Šilhánkem, Markem Čmejlou a Jiřím Divišem.

Čmejlu a Diviše Švýcaři obvinili spolu s bývalými českými manažery MUS a jedním Belgičanem.

Švýcarské orgány prověřují privatizaci MUS již roky kvůli podezření, že ji provázely finanční machinace. Tamní prokuratura loni podala obžalobu na sedm lidí, bývalých manažerů MUS a Appian Group. Jde o šestici Čechů a jednoho Belgičana.