Blíží se období, které společnost IBM ve své nejnovější zprávě "5 in 5" vydané v pondělí, popisuje jako éru kognitivních systémů.
Podle zprávy bude nová generace počítačů poznávat, adaptovat, vnímat smysly a začne svět vnímat takový, jaký doopravdy je.
"Vědci v IBM po celém světě spolupracují na vynálezech, které umožní, aby počítače pochopily svět kolem sebe," řekl Bernie Meyerson, viceprezident IBM pro inovace.
Zjednodušeně řečeno, počítače nové doby budou schopny využívat svým vlastním způsobem lidské smysly.
"Stejným způsobem, jak lidský mozek provádí interakci se světem pomocí různých smyslů, kombinováním a syntézou těchto revolučních objevů nám přinesou kognitivní systémy ještě větší hodnotu a náhled do věcí, a tak nám pomůžou řešit některé nezapeklitější výzvy," doplňuje Meyerson.
Hmat: Člověk bude schopen hmatat prostřednictvím telefonu
Představte si, že si přes chytrý telefon vybíráte jakékoliv zboží. Dnes jste odkázáni pouze na vizuální stránku, tedy obrázek, a doplňující informace jakou jsou cena a rozměry. To by se mělo změnit. Nové technologie by vám měly umožnit si jakékoliv zboží prostřednictvím displeje mobilu i "ohmatat".
"Využitím vibračních schopností telefonu bude mít každý předmět unikátní soubor kombinací vibrací, který představuje hmatový vjem: krátké rychlé vibrace nebo delší a intenzivnější řetězce vibrací. Tato kombinace vibrací bude odlišovat len od bavlny, a tak pomůže simulovat fyzický vjem skutečného dotyku daného materiálu," píše se ve zprávě.
V současné době se podobné technologie používají v herním průmyslu, odkud se rozšíří do maloobchodu, zdravotnictví atd..
Zrak: Jeden pixel bude mít hodnotu tisíce slov
Nová generace počítačů dokáže také lépe prohlížet a chápat obrázky. V současnosti je dokáže číst jen na základě názvu či jiných textových popisů.
Blíží se ale doba, kdy budou počítače schopny se dívat na snímky a rozeznávat jejich obsah.
"'Mozkové' schopnosti v budoucnu umožní počítačům analyzovat rysy jako např. barvu, typ textury nebo informace o okrajích a z vizuálních dat vytvářet náhledy. To bude mít hluboký dopad na průmyslové obory jako zdravotnictví, maloobchodní prodej a zemědělství," vysvětluje se ve zprávě.
Sluch: Počítače budou slyšet, co je důležité
V příštích pěti let se začnou používat technologie, které budou neustále naslouchat našemu okolí. Systém chytrých čidel by měl detekovat součásti zvuku jako tlak zvuku, vibrace a zvukové vlny na různých frekvencích.
Nepůjde tedy o sledování konkrétních zvuků, ale spíše jejich součástí, které dnes nejsme schopni rozšifrovat.
Tyto vstupní hodnoty budou počítače analyzovat a budou schopny předpovídat například sesuv půdy v přírodě.
Mohou ale také umožnit porozumět mluvě kojenců jako jazyku. Uplatnění pak tyto systémy najdou i v call centrech. Dokáží totiž odhalit různé aspekty rozhovoru, analyzovat výšku hlasu, tón, jeho váhavost.
Vědci v IBM v současné chvíli tato čidla testují v zálivu Galway v Irsku za účelem pochopení zvuků a vibrací strojů, které transformují energii vln, a jejich dopadu na život v moři pomocí podmořských čidel, která zachytí zvukové vlny a přenášejí je do přijímače, kde jsou analyzovány.
Chuť: Digitální chuťové pohárky nám pomůžou inteligentněji jíst
Vědci v IBM zkoumají a vyvíjejí počítačový systém, který skutečně vnímá chuť, který budou používat šéfkuchaři k vytvoření těch nejchutnějších a inovativních receptů.
Tento systém rozloží ingredience na molekulární úroveň a smísí chemii potravinových směsí s psychologickým podtextem toho, jakým příchutím a aroma dávají lidé přednost.
Porovnáním výsledků s milióny receptů bude systém schopný vytvořit nové chuťové kombinace, které např. spárují pečené kaštany s jinou potravinou jako vařená červená řepa, čerstvý kaviár nebo šunka uzená v kouři.
Takový systém bude možné použít i k tomu, aby nám pomohl jíst zdravěji tím, že vytvoří nové kombinace chutí, které nás přimějí zatoužit po dušené zelenině spíše než po chipsech.
Čich: Počítače budou vnímat čichové podněty
V blízké době bude moci použít počítačové systémy, které díky svým "čichovým" smyslům dokážou analyzovat například půdní podmínky pro pěstované plodiny. Nebo rozpoznají, jestli na nás jde nemoc.
Čidla zabudovaná v našich počítačích nebo mobilech budou schopny analýzy pachů, biomarkerů a tisíců molekul v lidském dechu, a díky tomu budou pomáhat lékařům diagnostikovat a sledovat nástup nemocí jako poruchy jater a ledvin, astma, diabetes a epilepsie tím, že budou detekovat, jaké zápachy jsou normální a jaké ne.
Ve městě je možné tuto technologii použít k monitorování záležitostí spojených s odpadem, kanalizací a znečištěním – tak je možné pomoci městským úřadům odhalit potenciální problémy dříve, než se jim vymknou z ruky.
Touch: 5 Future Technology Innovations from IBM
Touch: 5 Future Technology Innovations from IBM
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist