Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil pokutu téměř sto milionů korun za kartel v oblasti odpadového hospodářství.

Nejvyšší pokutu 41,7 milionu korun má zaplatit AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o. Pokuty dostaly dál .A.S.A., spol. s r.o., van Gansewinkel a SITA CZ a.s.

Firmy si podle ÚOHS rozdělovaly trh především prostřednictvím manipulace s výběrovými řízeními.

Verdikt obsahující zákaz plnění protisoutěžních dohod i sankce je pravomocný, řekl ve středu ČTK předseda ÚOHS Petr Rafaj.

 

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Úřad odhalil zakázané dohody na základě vlastního šetření. Původně vedl řízení po a v září 2010 zahájil správní řízení se společnostmi .A.S.A., SITA a van Gansewinkel. V roce 2011 bylo správní řízení rozšířeno o firmu AVE. 

"V rámci vyšetřování jsme zjistili, že uvedení soutěžitelé si mezi lety 2007 a 2011 (SITA a van Gansewinkel pouze v letech 2008 až 2010) prostřednictvím vzájemných kontaktů a výměny informací rozdělovali zákazníky, když mezi sebou koordinovali svůj postup ve veřejných zakázkách v oblasti nakládání s odpady, respektive údržby komunikací," uvedl Rafaj.

Dohody nebyly uzavírány mezi všemi účastníky řízení současně, jednalo se o šest dvoustranných dohod, které se vázaly k zákazníkům a zadávacím řízením v odpadovém hospodářství, u společností .A.S.A. a AVE i k zakázkám na údržbu komunikací.

Neohlášená inspekce

ÚOHS při neohlášené inspekci v prostorách firem podle Rafaje zajistil důkazy, které ukázaly, že mezi jednotlivými soutěžiteli docházelo ke kontaktům, které postupně přerostly do koordinace postupu vůči zákazníkům.

To se projevovalo především podáváním tzv. krycích nabídek do výběrových řízení jejichž cílem nebylo zakázku získat, ale pouze vytvořit dojem, že se soutěž o zakázku koná.

Společnosti .A.S.A. a AVE zažádaly úřad o aplikaci tzv. leniency programu. Výměnou za poskytnutí podstatných důkazů týkajících se protisoutěžního jednání jim byly sankce sníženy o 50 procent, respektive o 30 procent. 

Všichni účastníci řízení nadto požádali o uplatnění tzv. narovnání, v jehož rámci uznali skutkový stav a právní kvalifikaci vymezenou Úřadem, za což jim byla snížena sankce o 20 procent.

Výsledkem bylo snížení sankcí. .A.S.A., spol. s r.o. má zaplatit 24 milionů, van Gansewinkel necelých 11 milionů, Sita téměř 20 milionů a AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o. 41,7 milionu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist