Leden 2018: Blackout v Česku

Text vyšel jako součást textu "Evropa a Česká republika odvracejí energetický kolaps" publikovaného v časopise "The Science for Population Protection" č. 2/2009. Autoři pracují ve Středisku bezpečnostní politiky Centra pro sociální a ekonomické strategie FSV UK. Redakčně kráceno, mezititulky jsou redakční.

Česko bylo postiženo od počátku roku již téměř dva týdny trvajícími silnými mrazy. Prudce stoupal odběr elektrické energie a lokálně se již začal projevovat její nedostatek. Velká sněhová bouře v polovině ledna silně poškodila na několika klíčových bodech přenosovou soustavu elektrické energie.

Pondělí, 7.23

K přerušení dodávky proudu došlo náhle v nejnevhodnější okamžik - jednoho lednového pondělí, kdy většina lidí odcházela do práce a děti do školy.

S výjimkou autobusů přestala fungovat veškerá městská hromadná doprava, železnice a bylo přerušeno řízení letového provozu. Přestal fungovat systém směrových světel na křižovatkách, což vedlo k postupnému dopravnímu chaosu a na klíčových křižovatkách a dopravních uzlech ke kolapsu. Kolem desáté hodiny vypadlo spojení mobilními telefony.

Provoz nemocnic byl zpočátku zajišťován v režimu využití náhradních agregátů, ale po několika hodinách mohla být lékařská péče věnována jen naléhavým případům. Zhaslo vnitřní osvětlení. Přestaly fungovat banky, bankomaty a v obchodech pokladny, takže všechna tato a další zařízení včetně nejrůznějších služeb bylo nutné přerušit. V domácnostech nejde rozhlas a televize, ani domácí spotřebiče, byty přestaly být vytápěny. Bylo přerušeno telefonní spojení na pevných linkách.

Pondělí, odpoledne

Občané v prvních hodinách výpadku proudu vzniklou situaci pociťovali jen jako nepříjemnost, poté ji už začali vnímat jako diskomfortní zátěž pro sice stále větší množství lidí, ale stále vedoucí k hospodářským i osobním ztrátám jen omezeného rozsahu.

K ohrožení lidských životů docházelo zatím jen ve výjimečných situacích, například při selhání náhradních agregátů v nemocnicích či při vzniku paniky v netypických specifických situacích. Státní a samosprávné orgány měst a obcí se situací začaly vážněji zabývat až v pozdních odpoledních hodinách; odpovědní funkcionáři řadu hodin předpokládali, že jde pouze o dočasný výpadek elektrické energie.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se