Na burze neobchoduje jen biofarmacie (o kterých je tento článek), polovinu portfolia drží v hotovosti a zainvestováno má i v uhelném sektoru. Na burze už takto "točí" několik set tisíc korun, začínal přitom jen s pár tisíci.

"Už při studiu na gymnáziu jsem se účastnil různých investičních her. V roce 2007 jsem jednu z nich vyhrál. První cena byly nějaké letenky, bylo jich snad pět. Ihned jsem je prodal a peníze investoval na burze," začíná rozhovor brněnský investor Jiří Mikeš.

V podstatě obchoduje obdobně jako Warren Buffett, jen v kratším časovém horizontu – v rámci několika měsíců, možná týdnů. "Snažím se mít relativně koncentrované portfolio. Vyhledávám konkrétní akcie, které mají potenciál k výraznému překonání trhu," říká.

A na jakých trzích se tedy pohybuje? Začínal jako téměř každý český trader na pražské burze, brzy ale přešel na investice v sektoru biofarmacií v USA. Firmy, do kterých investuje, ale nesleduje jen z pohledu klasických ukazatelů. Neřeší pouze jejich ziskovost, sleduje především to, v jakém stavu mají testování nových léků a jak by na tom mohl vydělat.

"Pročtu si i různá fóra na internetu – ne akciová, ale spíš taková, kde se pacienti baví o tom, jak úspěšné je testování léku v jejich konkrétním případě. Pak se podívám, v jakém stavu je firma, která je vyrábí, a akcii nakoupím," poodhaluje tajemství své úspěšné strategie.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se