Ministři financí eurozóny v pondělí zvolili do svého čela Nizozemce Jeroena Dijsselbloema. Ten nahradí dosavadního šéfa Euroskupiny Jeana-Clauda Junckera.

Oznámila to v pondělí agentura Reuters s odvoláním na jednoho z úředníků eurozóny.

Dijsselbloem se loni v listopadu stal nizozemským ministrem financí a již v prosinci ho za příštího šéfa Euroskupiny neformálně vybral summit Evropské unie. Euroskupinu tvoří ministři financí eurozóny.

Prostřednictvím Euroskupiny se vlády členských zemí eurozóny snaží formulovat společný postoj vůči důležitým otázkám, v posledních letech hlavně vůči dluhové krizi.

Když lucemburský premiér Juncker loni oznámil, že chce jako předseda Euroskupiny skončit, letní kolo hledání nástupce nebylo úspěšné. Kandidaturu Wolfganga Schäublea, strážce německé pokladny, zablokovala Francie, obávající se posílení německého vlivu.

Kandidát s ratingem "AAA"

Když vypadl kandidát jedné velké země, těžko se mohl prosadit někdo ze stejné kategorie. To oslabovalo vyhlídky francouzského ministra financí Pierra Moscoviciho, který se netajil svou ambicí převzít Junckerovu funkci. Moscovici pochází z velké země a také nevyhovuje představám Německa a jiných severních zemí, které nejvíce přispívají na záchranu eura a hájí politiku snižování rozpočtových deficitů.



Výběr Junckerových nástupců nejvíce omezovala podmínka, že má vzejít z těch členů Euroskupiny, kteří se mohou pochlubit nejvyšší známkou úvěrové důvěryhodnosti "AAA". Ti jsou nyní jen čtyři: Finsko, Lucembursko, Německo a Nizozemsko.

Pro kandidáta z Nizozemska mluvilo především to, že pochází ze země, která má prvotřídní rating, hájí politiku úspor a svou velikostí nepatří k nejtěžším unijním vahám. Naopak nejsilnější výhrada vůči němu zněla: ministrem financí se stal teprve loni v listopadu a ve své předchozí kariéře - vzděláním je agrární ekonom - neprokázal zvláštní finanční kompetence.

Předsedové Euroskupiny jsou voleni na 2,5 roku.