Energetické společnosti ČEZ hrozí, že nebude moct čerpat 60 milionů eur (1,5 miliardy korun) ze záruky, kterou jí Světová banka poskytla pro podnikání v Albánii.

Podle internetového deníku Insider může záruku čerpat jen distribuční společnost CEZ Shpërndarje, nad kterou ale ČEZ v pondělí ztratil kontrolu, když albánské úřady jmenovaly administrátora, který převezme správu firmy.

 

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

"Pravomoci administrátora CEZ Shpërndarje jsou tak široké, že by záruku musel uplatnit on. Situaci po právní stránce analyzujeme, ale nelze vyloučit, že se ke garanci právě kvůli bleskovému jmenování administrátora nedostaneme," řekl Insideru člen představenstva ČEZ Tomáš Pleskač.

Podle něj albánské úřady při jmenování administrátora a zanesení jeho jména do obchodního rejstříku jednaly "překvapivě rychle".

Za pět dvanáct

ČEZ vznesl žádost o náhradu škody ze záruky Světové banky loni v listopadu. Tím začala běžet dvouměsíční lhůta, během níž měly obě strany jednat o vyřešení sporu.

Krátce před uplynutím lhůty ale albánský regulační úřad odebral CEZ Shpërndarje licenci na distribuci elektřiny a jmenoval nového administrátora, který tak bude o garanci vyjednávat.

Albánské úřady odebraly CEZ Shpërndarje licenci s odůvodněním, že firma nezajistila dovoz elektřiny a neinvestovala do rozvodné sítě.

Nečas: Je to negativní signál pro vztahy

K celé situaci se vyjádřil i český premiér Petr Nečas (ODS). Podle něj je odebrání licence energetické firmě ČEZ v Albánii je negativní signál pro vztahy obou zemí. 

Premiér věří, že albánská vláda vytvoří podmínky pro dosažení dohody, a zabrání tak další eskalaci problému. Pro členství v Evropské unii musí Albánie prokázat, že je právním státem, dodal Nečas.

Vztahy Česka s Albánií označil Nečas za tradičně velmi dobré a přátelské.

"Postup albánských úřadů vůči ČEZ je velkým zklamáním. Základním předpokladem každé země aspirující na členství v Evropské unii je schopnost zajistit fungování právního státu a zdravé investiční prostředí včetně ochrany zahraničních investic," podotkl.

Albánie podala přihlášku do EU v dubnu 2009, případný vstup nového člena schvalují všechny členské státy unie včetně ČR.

"Společnost ČEZ má moji plnou podporu při vymáhání škod, které jí byly postupem albánské strany způsobeny," uvedl Nečas. Český stát drží ve společnosti ČEZ zhruba dvě třetiny akcií.

Albánie chce po ČEZ miliardy

Albánská vláda také ČEZ už v prosinci obvinila, že jí dluží miliardu dolarů (cca 19 miliard korun) na škodách, které v Albánii údajně firma způsobila. ČEZ ale tento dluh zpochybňuje.

Skupina ČEZ vstoupila do Albánie v roce 2009, když za zhruba 102 milionů eur (asi 2,6 miliardy korun v dnešním kurzu) koupila 76 procent v tamním distributorovi.

Loni se dostala do problémů, když státní regulátor téměř dvojnásobně zvýšil tarify, které distribuční firma CEZ Shpërndarje platí státem vlastněné elektrárenské společnosti. Zároveň ale nepovolil distribuční firmě promítnout zdražení do cen pro odběratele.

ČEZ se také potýkal se špatnou platební morálkou albánských odběratelů. Situace se vyhrotila loni na podzim, kdy distribuční společnost odpojila od sítě státní vodárny, aby je přinutila zaplatit dluhy za dodávky elektřiny ve výši 38 milionů eur (970 milionů korun). Soud v Tiraně ale přinutil ČEZ k opětovnému připojení podniků.

Ratingová společnost Moody's loni odhadla, že celková ztráta ČEZ za albánskou investici bude zhruba 200 milionů eur. Pleskač nyní pro Insider uvedl, že by ztráta měla dosáhnout nanejvýš 205 milionů eur (zhruba 5,2 miliardy Kč). ČEZ ale chce část peněz získat zpět v arbitrážním řízení.