Albánský regulační úřad se v pondělí rozhodl odebrat české společnosti ČEZ licenci na distribuci elektřiny.
Firma podle úřadu nezajistila dovoz elektřiny a neinvestovala do rozvodné sítě.
ČEZ se loni s albánskými úřady dostal do sporu kvůli údajným dluhům.
V prosinci jej albánská vláda obvinila, že jí dluží miliardu dolarů (cca 19 miliard korun) na škodách, které v Albánii údajně firma způsobila.
Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš už před několika týdny uvedl, že se dá očekávat, že albánské úřady licenci CEZ Shpërndarje v lednu odeberou.
ČEZ se podle něj připravuje na arbitrážní spor s Albánií o náhradu škody za zmařenou investici.
Albánie do konce ledna odebere licenci ČEZ. Ten žádá náhradu za zmařenou investici - čtěte ZDE
ČEZ začal s prodejem albánské divize. Mezitím vede spory s tamními úřady - čtěte ZDE
Podle agentury AP po odebrání licence CEZ Shpërndarje řízení distribuční společnosti pravděpodobně převezme vláda.
Analytik: Důležitý je hladký odchod
„Rozhodnutí je v souladu s očekáváním, a nemělo by tak mít na cenu akcie významnější vliv. Investoři také počítají s celkovou ztrátou ve výši cca 5 mld. Kč z nevydařené investice v Albánii, což by cena akcií ČEZ také měla již zohledňovat,“ řekl IHNED.cz analytik Patria Direct Tomáš Sýkora.
„Větším problémem pro hodnotu akcií ČEZ podle nás představuje dále trvající propad cen silové elektřiny na regionálních burzách. Roční kontrakt ceny silové elektřiny v Německu se obchoduje poblíž pětiletých minim, okolo 42,5 EUR/MWh. Do budoucna je tak důležitý především zmiňovaný vývoj ceny elektřiny na německé burze.
Co se týká Albánie, důležité bude tamní aktivity, pokud možno bez dalších větších komplikací, předat zpět do rukou albánské vlády, bez dalšího prohlubování tamních ztrát a odtoků hotovosti. Pokud se podaří ČEZ později něco v arbitráži vysoudit, případně najít kupce (s čímž bych vůbec nepočítal), bude to jen dobře,“ dodal Sýkora.
Skupina ČEZ vstoupila do Albánie v roce 2009. Loni se ale dostala do problémů, když státní regulátor téměř dvojnásobně zvýšil tarify, které distribuční firma CEZ Shpërndarje platí státem vlastněné elektrárenské společnosti. Zároveň ale nepovolil distribuční firmě promítnout zdražení do cen pro odběratele.
CEZ Shpërndarje se také potýká se špatnou platební morálkou albánských odběratelů. V listopadu odpojila od sítě státní vodárny, aby je přinutila zaplatit dluhy za dodávky elektřiny, které činily 38 milionů eur (960 milionů korun). Soud v Tiraně ale firmě nakázal, aby vodárny opět připojila.
Albánské úřady naopak obviňují ČEZ, že v zemi nedostál svým závazkům. V prosinci albánská vláda českou skupinu obvinila, že jí dluží miliardu dolarů (cca 19 miliard korun) na škodách, které v Albánii údajně firma způsobila. ČEZ ale vyjádřil pochybnosti o výši dluhu. Albánská vláda prý české energetické společnosti nevysvětlila, z jakých položek se částka skládá.
Akcie ČEZ kolem třetí hodiny ztrácely necelé procento, celý index PX pražské burzy přitom klesl o více než procento.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist