V rámci čtvrtečního zátahu na podvodníky s pohonnými hmotami zadržely úřady palivo za 12 milionů korun. Jde o další z početných akcí, při kterých berní správa spolu s celníky odhaluje bující problém při dovozu benzinu a nafty.

Krácení DPH při dovozu je stále výnosný byznys, přestože vláda připravuje údajně účinná opatření proti pochybným distributorům.

Podle dostupných informací se jednalo v tomto případě především o naftu nakoupenou ve slovinském Mariboru, kterou dovozci v některých případech dopravují do Česka nejen přes Rakousko, ale kvůli utajení i oklikou přes Slovensko.

 

Miliardové úniky

Stát přichází na podvodech s DPH v rámci obchodů s palivy ročně zhruba o osm miliard korun.

Česko je už roky rájem podvodníků, kteří využívají účelově založené firmy s životností několika měsíců, přes které benzin obchodují, ale před platbou daně z vykonstruovaných důvodů oznámí úpadek.

Při čtvrtečním zátahu s názvem Héfaistos kontrolovala berní správa desítky cisteren na území celého Česka.

„V případě dvanácti cisteren zjistili pracovníci Finanční správy skutečnosti, které nasvědčovaly možnému úmyslu neuhrazení daňových povinností souvisejících s dovozem pohonných hmot do České republiky,“ uvedla mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Homolová.

Obchodníci si podle ní v podobných situacích okamžitě předávají zprávu o aktivitě úřadů a většinou okamžitě provoz cisteren s nezdaněným palivem pozastaví.

Málokdy se tak podaří v rámci jednoho zátahu odhalit větší počet vozů pochybných firem.

„Máme už ve skladech zadržené palivo celkem v hodnotě 80 milionů korun. V případě, že jeho majitel nedoplatí dlužné DPH, prodává stát takto zajištěný benzin a naftu v dražbě,“ uvedla Homolová.

Jen za loňský rok doměřili berní úředníci obchodníkům s palivy za nezaplacené DPH sumu čtyř miliard korun.

Loni v jednom z úspěšných zákroků zajistila daňová správa a celníci při zátahu na propojenou skupinu deseti firem ze severní a jižní Moravy 1,5 milionu litrů biopaliva a zadržela téměř 200 milionů korun.

Před rokem v lednu se úřadům podařilo poprvé v historii těchto daňových kontrol zabavit v Pardubicích celý vlak - přes 20 železničních vagonů, z nichž každý pojme obsah dvou automobilových cisteren.