České dráhy (ČD) plánují v letošním roce zprovoznit přes 150 nových samostatných vozů za šest miliard korun. Modernizace se dotkne všech krajů České republiky.

Regionální dopravě budou dominovat nové jednotky RegioPanter a RegioShark. Dálková doprava získá další modernizované vozy, jejich dodávky se oproti loňsku zdvojnásobí.

Ve středu o tom informoval mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Přibližně 90 procent všech vozů pro regionální linky bude nových, podíl modernizovaných vlaků tak podle mluvčího klesne přibližně na jednu desetinu.

Loni činil podíl modernizovaných vozů zhruba dvě třetiny oproti třetině nových.

Nové elektrické nízkopodlažní jednotky RegioPanter a nízkopodlažní motorové jednotky RegioShark budou řazeny do provozu v Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Královéhradeckém, Pardubickém, Olomouckém a Zlínském kraji.

Dokončeny budou také dodávky jednotek CityElefant pro Moravskoslezský kraj, Regio-Shuttle RS 1 pro Liberecký kraj a modernizace například motorových vozů řady 842 nebo řídicích vozů pro klasické soupravy.

Nová vozidla nabídnou cestujícím například bezbariérový přístup včetně WC, audiovizuální informační systém, elektrické zásuvky či dveře snadno ovládané prostřednictvím tlačítek a za jízdy bezpečnostně blokované. Soupravy RegioPanter a RegioShark jsou vybaveny WiFi.

U dálkových vlaků bude pokračovat modernizace vhodných typů vozů pro rychlost 160, případně 140 km/h. Do provozu jich chce ČD dát dvakrát více než loni. Dokončena by měla být modernizace restauračních vozů, 30 vozů by měly dostat bezbariérové rychlíky a očekává se zahájení dodávek také u prvních modernizovaných vozů typu Bmpee a ABpee.

Modernizace souprav pro dálkovou dopravu bude pokračovat také v roce 2014, kdy budou uvedeny do provozu nové jednotky Viaggio Comfort od společnosti Siemens, známé jako Railjet.