Ministerstvo financí v nové makroekonomické prognóze zhoršilo odhad vývoje ekonomiky v letošním roce.

Letos by měl hrubý domácí produkt růst jen mírně o 0,1 procenta, když ještě v říjnu úřad počítal s růstem o 0,7 procenta.

Následně v roce 2014 by mělo dojít k ekonomickému oživení a ekonomika by měla stoupnout o 1,4 procenta, uvádí nová prognóza MF.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Za loňský rok počítá MF s poklesem ekonomiky o 1,1 procenta, ještě v říjnu odhady počítaly s jednoprocentním poklesem. První data o vývoji HDP loni zveřejní statistici 14. února.

Rozhodne vývoj v eurozóně

Ministerstvo financí zhoršilo odhad pro letošní rok kvůli předpokládanému horšímu vývoji zemí eurozóny, což bude mít dopad na zahraniční obchod ČR.

"V rámci předpokladů centrálního scénáře o vývoji vnějšího prostředí došlo ke zhoršení výhledu ekonomického vývoje eurozóny na tento rok," uvádí materiál.

MF rovněž počítá s větším poklesem domácí spotřeby. Ta by měla letos klesnout o 0,7 procenta, zatímco v předchozí prognóze analytici MF počítali s poklesem o 0,5 procenta.

V roce 2015 počítá MF s růstem HDP o 2,4 procenta a v roce 2016 se zvýšením výkonu ekonomiky o 2,6 procenta.

Ministerstvo rovněž upozornilo, že podle současného odhadu dosáhl deficit veřejných financí loni 193,4 miliardy korun, což odpovídá pěti procentům HDP. Původně v říjnu MF počítalo letos s deficitem 3,2 procenta HDP.

Nárůst je ovšem způsoben jednorázovým účetním zaúčtováním církevních restitucí a také problémy s dřívějším čerpáním fondů EU.

Do dluhu se ovšem církevní restituce nepromítnou, protože fakticky se kompenzace bude splácet po dobu 30 let. Letos počítá MF s poklesem deficitu pod tři procenta.

Problémem pro ekonomiku by podle nové prognózy neměla být letos inflace. Její odhad ponechalo ministerstvo financí na 2,1 procenta. V roce 2014 by měla dokonce klesnout na 1,8 procenta.

"Rok 2013 by se i přes zvýšení obou sazeb DPH měl vyznačovat mírnou inflací," uvedl úřad. Zvýšení sazeb DPH by mělo letos přispět do inflace 0,7 procentního bodu.