Praha už jedná o odkoupení podílu v Pražské plynárenské od společnosti E.ON. Zájem má ale i o absolutní ovládnutí Pražských služeb, především pak o jejich strategickou část – spalovnu v Malešicích.

"Byl by to přínos do rozpočtu a ještě by nám to vyrábělo proud. Spalovna by měla být ve vlastnictví města ze 100 procent," říká v rozhovoru pro IHNED.cz náměstek primátora Tomáš Hudeček.

Praha teď podle Hudečka nemá mimo Malešic zásadní zdroj elektrické energie, který by byl uvnitř distribuční sítě a infrastruktury. Podle něj chybí Praze zhruba 150 MW paroplynových či jiných elektráren a hrozí kvůli tomu i blackout.

U další z firem, ve které má město podíl – u Pražské energetiky (PRE) – má Praha na ovládání firmy daleko menší vliv a navýšení stávajícího podílu je tak velmi nepravděpodobné.

"PRE v sobě má i distribuční síť – elektrické vedení. Logicky nám vychází, že by tu strategickou infrastrukturu mělo město vlastnit, ale teď to není průchodné," říká Hudeček.

PRE vlastní město stejným způsobem jako Pražskou plynárenskou. Praha má majoritu, vliv na rozhodování ve firmách je ale rozdílný. Obě firmy mají vytvořenou akcionářskou skořápku v podobě holdingu, ve kterém má město majoritní podíl (viz. grafika níže).

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se