Celkem šest a čtvrt miliardy korun by měli pražští zastupitelé poslat na účet společnosti E.ON za odkup podílu ve společnosti Pražská plynárenská. Náměstek pražského primátora Tomáš Hudeček (TOP 09) potvrdil pro IHNED.cz částku 5,4 miliardy korun za 73,9 % akcií Pražské plynárenské. Z podkladů pro transakci ale vyplývá, že E.ON dostane na dividendách ještě dalších 850 milionů korun.

Po neúspěšné snaze o prodej svého podílu v Pražské plynárenské se tedy Praha s německou společností E.ON, která je majoritním akcionářem těchto plynáren, dohodla na opačné transakci – odprodeji svého podílu městu.

Ještě loni Praha chtěla dát za podíl E.ONu zhruba čtyři miliardy. Pak svůj podíl ve firmě ocenil E.ON na prakticky totožnou částku, s jakou nyní jde město zpět do E.ON. Podle zářijového odhadu měla firma hodnotu 8,86 miliardy korun (hodnota kapitálu dosáhla po odečtení čistého dluhu 6,6 miliardy). Lepší výhled cen plynu (výhodnější spotové ceny a konec dlouhodobých smluv) ale navýšil hodnotu podniku na současných 9,27 miliardy korun (hodnota kapitálu odpovídá už 7,38 miliardy).

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se