Extrémně uvolněná měnová politika má nebezpečné vedlejší účinky a centrální banky, které bez zábran tisknou peníze, za ni budou vytrestány, prohlásil známý investor Marc Faber.

Za posledních pět let napumpovala americká centrální banka do finančního systému prostřednictvím nákupů státních a hypotéčních dluhopisů (QE) 2,9 bilionu USD.

Snažila se snížit dlouhodobé úrokové sazby, povzbudit investiční aktivitu, podnítit růst cen akcií a posílit spotřebitelskou důvěru domácností. K neortodoxním krokům Fed přistoupil poté, co snížil základní úrokové sazby k nule, čímž vyplýtval veškerou konvenční munici měnové politiky.

Podobnou strategii v posledních letech ve snaze o stimulaci ekonomiky či podržení důvěryhodnosti fiskální politiky volí mnohé jiné centrální banky.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se