Extrémně uvolněná měnová politika má nebezpečné vedlejší účinky a centrální banky, které bez zábran tisknou peníze, za ni budou vytrestány, prohlásil známý investor Marc Faber.
Za posledních pět let napumpovala americká centrální banka do finančního systému prostřednictvím nákupů státních a hypotéčních dluhopisů (QE) 2,9 bilionu USD.
Snažila se snížit dlouhodobé úrokové sazby, povzbudit investiční aktivitu, podnítit růst cen akcií a posílit spotřebitelskou důvěru domácností. K neortodoxním krokům Fed přistoupil poté, co snížil základní úrokové sazby k nule, čímž vyplýtval veškerou konvenční munici měnové politiky.
Podobnou strategii v posledních letech ve snaze o stimulaci ekonomiky či podržení důvěryhodnosti fiskální politiky volí mnohé jiné centrální banky.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









