Stát chce prověřit, za jakých okolností prodala elektrárenská firma ČEZ v roce 2008 svou třebíčskou společnost I&C Energo maďarské skupině MOL. Ve čtvrtečním vydání to uvedla MF Dnes.

Podle deníku vzápětí MOL uzavřel na I&C Energo předkupní smlouvu s nizozemskou firmou Yellowraazd, kterou krátce předtím založil právník Josef Brož. Ten má těsné vazby na Martina Romana, který byl v době prodeje předsedou představenstva ČEZ a nyní je předsedou dozorčí rady.

"Požádám předsedu dozorčí rady ČEZ, ať okolnosti prodeje prověří a vypracuje mi o tom zprávu," řekl deníku ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), jehož úřad zastupuje stát v roli většinového vlastníka ČEZ.

Brož popřel, že by měli na prodeji třebíčské I&C Energo on nebo Roman osobní zájem. "Yellowraazd byl součástí struktury, kterou jsem vytvořil pro MOL. Pan Roman ani žádný jiný český občan či subjekt neměl v I&C Energo nikdy žádný podíl ani kontrolu," sdělil deníku.

Server motejlek.com před pár dny uvedl, že na stejné adrese jako Yellowraazd sídlí i společnost Appian Machinery. Ta je vlastníkem plzeňské firmy Škoda Investments, u níž se spekuluje, že v ní má Martin Roman podíl.

„Josef Brož ale založil na stejné amsterdamské adrese ještě jiné firmy. Aby to bylo přehledné, jmenují se Blueraazd, Fraazd, Greenraazd, Orangeraazd, Pinkraazd, Purpleraazd a Redraazd. Schéma je u nich stejné jako u Yellowraazd. Akcionářem je kyperská skořápka, vlastněná kajmanskými fondy s utajenými beneficienty. Mimochodem u firem Blueraazd a Greenraazd je akcionářem Nikitore, jako u Appianu. Jejich souhrnná aktiva činí 2,2 miliardy korun,“ uvádí motejlek.com.

Podle serveru se i u těchto firem najdou vazby na Martina Romana. Například ve prospěch Fraazd je zastaven celý majetek Obchodního centra Lužiny – polovinu v něm vlastní Romanova manželka. Společnosti Fraazd a Pinkraazd jsou společníky dalšího pražského developerského projektu Eden Park Resort, který je personálně propojen se společností Vily Chuchle. Tuto firmu do předloňského úpisu akcií na majitele vlastnila společnost Greenraazd. „Že za projektem luxusních vil v pražské Chuchli neoficiálně stojí (případně stál) chuchelský novousedlík Martin Roman, není na realitním trhu žádné tajemství,“ uvádí motejlek.com.

Firma I&C Energo dodává zařízení pro elektrárny a provozovatele energetických sítí a zřejmě se bude podílet i na dostavbě jaderné elektrárny Temelín. Nyní firmu vlastní maďarské strojírny Olajterv, jejichž privatizace provázejí podobné pochyby jako v případě Mostecké uhelné společnosti či plzeňské Škoda Holding.