Daňovou reformu a nový občanský zákoník vláda vydává za své dva klíčové úspěchy. Teď to ale vypadá, že oba začnou platit později, než kabinet Petra Nečase plánoval. A otázkou je, zda vůbec začnou platit - minimálně s takzvaným jednotným inkasním místem nesouhlasí sociální demokraté, kteří se příští rok pravděpodobně chopí vlády.
Premiér a předseda ODS včera oznámil, že v nejbližších dvou letech už vláda nebude chystat žádné změny daní a že balík zákonů spojený se vznikem jednotného inkasního místa (tedy jedno místo pro placení daní a pojistného, zrušení superhrubé mzdy, omezení zaměstnaneckých benefitů a další) bude účinný od ledna 2015. Tak to sice i dnes stojí v zákoně, jenže vláda ještě nedávno chtěla nový systém spustit už příští rok.
Se zmrazením daní spadne pod stůl i uhlíková daň, která měla trestat ty, kdo doma topí uhlím. A stop to znamená i pro novinku u daně z převodu nemovitosti - tu měl platit kupující, nikoli prodávající. "Pokud mě tohoto úkolu vláda zprostí, budu ten poslední, komu by to vadilo," prohlásil pro HN ministr financí Miroslav Kalousek.
Razantní úpravy daňové soustavy jsou ale úzce propojené s kompletně novým občanským zákoníkem. Jde o jednu z největších změn českého práva, jaká po roce 1989 nastala. Nový zákoník měl podobně jako překopané daně začít platit od ledna 2014.
"Vedli jsme diskusi, zda by si změny u jednotného inkasního místa a u občanského zákoníku nezasloužily delší prodlevu v nástupu účinnosti," řekl první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
Že je odsunutí obou změn na spadnutí, potvrdil i ministr průmyslu a 1. místopředseda ODS Martin Kuba: "U takto velkých věcí není odložení dramatický problém. Je to potřeba připravit, jestli o půl roku dřív nebo později, to v konečném důsledku bude lepší, aby to počkalo, než aby to bylo nedotažené."
Za Kubovými slovy o nutnosti dobré přípravy a dotaženosti je ale třeba hledat především blížící se volby a bídné preference občanských demokratů, hlavní vládní strany. Tím, že si mu stěžují podnikatelé, ostatně na včerejším jednání vlády argumentoval i premiér Nečas. Nejde ale jen o to - ministry děsí i představa, že by se v lednu 2014, tedy jen pár měsíců před sněmovními volbami, spustil nový výběr daní a provázely by jej technické problémy podobné loňskému krachu výplat sociálních dávek.
"Každý politik přemýšlí, jaký dopad budou mít jeho kroky na voliče. To je přirozené. Je i důležité, jak to podnikatelské prostředí je na ty změny připravené," připustil volební rozměr změny vládního kurzu Martin Kuba. A ví, o čem mluví: podle posledního průzkumu CVVM se občanští demokraté propadli v popularitě až na čtvrté místo za ČSSD, komunisty a TOP 09.
Luboš Kreč
Kateřina Eliášová
S přispěním Aleše Měřičky a Barbory Strnadové.
Odloženo
Jednotné inkasní místo
Jedna z nejambicióznějších reforem: zdravotní i sociální pojištění se měly platit stejně jako daně na jednom místě.
Uhlíková daň
Poplatek pro ty, kteří topí uhlím.
Daň z převodu nemovitostí
Několik změn, například daň by měl nově platit kupující, nikoli prodávající.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist