Socialistická opozice v Bulharsku se hlasitě vyslovila pro znárodnění trojice největších poskytovatelů elektrické energie v zemi. Prohlášení přišlo v době, kdy tisíce Bulharů protestují proti údajně předraženým cenám elektřiny. Podle bulharského prezidenta Rosena Plevnelieva ceny nesníží znárodnění, ale naopak liberalizace. Bulharská distribuční síť je rozdělena na tři regiony, které kontrolují české energetické skupiny ČEZ a Energo-Pro a rakouská firma EVN.
Sergej Stanišev a jeho opoziční Bulharská socialistická strana (BSP) se podle agentury APA svým požadavkem přidali na stranu nespokojených Bulharů. Ti se v neděli na demonstracích v 15 městech dožadovali opětovného znárodnění energetických operátorů a také zveřejnění smluv mezi zmíněnými energetickými skupinami a vládou.
Plevneliev, který se dnes v rámci politických konzultací sešel se zástupci několika stran, znárodnění odmítl a naopak vyzval k další liberalizaci trhu a uvedení státního energetického holdingu EAD na trh. Čím dříve se to podle něj stane, tím pro Bulharsko lépe. Plevneliev také dodal, že ceny zlevní i investice do energetické účinnosti.
Nynější situace je pro premiéra Bojka Borisova a jeho vládní stranu Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) choulostivá, v červenci totiž budou parlamentní volby. A důvěra v současný kabinet neustále klesá.
Analytici podle APA varují, že Borisov by mohl nátlaku "hlasů z ulice" ustoupit, protože po protestech v roce 2010 možnost znárodnění nevyloučil. Tehdy proti zestátnění energetických podniků naopak socialisté vystupovali s tím, že by to otřáslo důvěrou zahraničních investorů.
Nedělní protest byl svým rozsahem první svého druhu. Účastníci akce pálili svá lednová vyúčtování, která byla prý až o polovinu vyšší než v jiných měsících. Energetické společnosti i ministerstvo energetiky se snažily situaci uklidnit vysvětlením, že za výslednou cenu na složenkách může kvůli vánočním svátkům delší zúčtovací období, které činilo místo běžných 28 až 40 dní, a také prosincové mrazy.
Ministerstvo pro energetiku nicméně oznámilo, že sporná vyúčtování prověří. Ministr hospodářství a energetiky Deljan Dobrev, na kterého se v Sofii při nedělních protestech sesypaly sněhové koule, slíbil, že všechny státní úřady, "co mají s elektřinou něco společného", účty vystavené bulharským domácnostem prověří během několika dní.
To přislíbily i energetické společnosti. Státní energetický regulátor DKEVR chce kontroly uskutečnit v následujících deseti dnech.
Ombudsman: Vysvětlení nebylo "jasné"
Šéfka bulharské divize ČEZ Kremena Stojanovová v dnešním rozhovoru s televizní stanicí TV7 prohlásila, že rozladění obyvatel z účtů nechápe, ale že společnost chce opět získat důvěru svých klientů. V příštím týdnu by proto měla odstartovat kampaň s názvem Buď informován, v jejímž rámci klienti dostanou k vyúčtování ještě dopis s podrobným vysvětlením skladby cen.
Bulharský ombudsman uvedl, že vysvětlení vyšších účtů nepodaly firmy "jasně". V lednu jeho úřad oproti jiným měsícům obdržel sedmnáctkrát více stížností na ceny za elektřinu.
Bulharsko není jedinou balkánskou zemí, kde se také ČEZ potýká s kritikou veřejnosti. Velké problémy má v Albánii, které vyústily i v rozsáhlý spor s Tiranou. ČEZ v zemi v lednu přišel o licenci na distribuci elektřiny a minulý týden proto zahájil proti Albánii proces mezinárodní arbitráže, ve které chce dosáhnout odškodnění za zmařenou investici.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist