Česká fotovoltaická průmyslová asociace a Aliance pro energetickou soběstačnost podaly správní žalobu a trestní oznámení na Energetický regulační úřad.

Podle solárníků úřad pod vedením předsedkyně Aleny Vitáskové předal zkreslené materiály Ústavnímu soudu, který loni rozhodoval o 26procentní solární dani.

Před tiskovou konferencí to sdělila ředitelka fotovoltaické průmyslové asociace Zuzana Musilová. Úřad se proti obvinění, že podklady pro rozhodování Ústavního soudu zmanipuloval, již dříve ohradil.

Solární daň 26 procent napadli u Ústavního soudu provozovatelé fotovoltaických elektráren, soud ale jejich výhrady odmítl a ponechal daň v platnosti. Musilová již dříve uvedla, že ERÚ poskytl soudu dva různé propočty, které byly "prokazatelně zmanipulované a chybné".

Rozruch kolem fotovoltaických elektráren vyvolala počátkem února předsedkyně ERÚ Vitásková, když zveřejnila výsledky auditu o stanovování výkupních cen elektřiny ze solárních zdrojů. Podle auditu stanovovali úředníci ERÚ v letech 2005 až 2011 tyto ceny špatně, a zřejmě tak způsobili škodu v řádu desítek miliard korun. ERÚ kvůli tomu podal podnět státnímu zastupitelství, aby prověřilo, zda nedošlo ke zneužití pravomoci úřední osoby.

Všechny solární elektrárny v České republice. Najdete tu svou?

Na mapě je vyznačena poloha 22 013 slunečních elektráren, které měly k 1. únoru 2013 platnou licenci od Energetického regulačního úřadu. Jejich celkový výkon je 2 073 megawattů.

Žlutá barva označuje menší elektrárny s výkonem do 100 kilowattů, červeně jsou zobrazena výkonnější zařízení. (Vůbec největší solární elektrárnu FVE Ralsko Ra 1 o výkonu 38.269 megawattů provozuje ČEZ Obnovitelné zdroje na Českolipsku).

Zdrojem dat jsou webové stránku ERÚ. Server IHNED.cz je získal pomocí počítačového programu, který prošel každou jednotlivou stránku s licencí a údaje z ní zapsal do přehledné tabulky. Případné nepřesnosti v mapě jsou způsobeny chybami v evidencí ERÚ. Větší verzi mapy si můžete otevřít v novém okně.