Od 1. dubna budou muset tisíce firem kontrolovat svoje obchodní partnery, pokud nechtějí ručit za to, že tito partneři neodvedli státu DPH. Nespolehliví plátci totiž začnou být uveřejňováni na veřejné černé listině, která bude vyvěšena na webu - jako jedna ze součástí Daňového portálu finanční správy.
Obr. Takto vypadá web, kde po vložení identifikačních údajů partnera zjistíte, zda je na listině neplatičů
Do nespolehlivých firem spadne taková firma:
Na tuto skutečnost budou firmy explicitně upozorněny. Musí se přitom prokázat, že se nejedná o druhotnou platební neschopnost, ale o záměr či neochotu komunikovat dluh na DPH a situaci řešit.
O vložení do registru s označením „nespolehlivý“ rozhoduje velmi úzká skupina finančních úředníků (konkrétně pouze šéf krajského územního pracoviště a ředitel odboru, tj. při 14 krajích je to celkem 28 osob plus vybraní úředníci na GFŘ.)
„Bankovní účty budou zveřejněny jako další údaj ve stávajícím registru plátců DPH na daňovém portálu, který je už nyní standardně přístupný na webu finanční správy,“ uvedla mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Homolová.
Kromě toho budete také muset kontrolovat, zda platíte na čísla účtů zveřejněná na stránkách Generálního finančního ředitelství (GFŘ).
V reálu tedy podnikatel před platbou každé faktury bude muset pokaždé zkontrolovat, zda jeho dodavatel není v Registru plátců DPH označen jako nespolehlivý a též zda číslo účtu, na nějž se chystá zaplatit, je shodné s tím, které visí v databázi daňové správy.
Obtížný výmaz z blacklistu?
Údaj o tom, jestli je či není společnost nespolehlivým plátcem, lze dohledat již nyní ve výše uvedeném celostátním Registru.
Pokud je u firmy uvedeno NE – je spolehlivá a nehrozí, že by za ni musela být daň zaplacena a tudíž se ani její partneři nemusí obávat povinnosti ručení (pokud si již tuto situaci neošetřili jinak).
Obr.2: Takto vypadá výstup z Registru po zadání daného DIČ
Po zveřejnění na listině neplátců se z ní však není tak snadné dostat. Zatímco odvolání je nutné podat do 15 dnů, výmaz je možný až po roce, kdy se prokáže, že se firma chová slušně a plní daňové povinnosti.
Mezi další skutečnosti patří, že subjektům na černé listině se zkrátí zdaňovací období ze tří na jeden měsíc.
Každý den aktualizovaná data
Řadu týdnů se mezi odbornou veřejností vedly debaty, jak bude kontrola účtů probíhat. Poukazovalo se zejména na to, jak se bude při následných kontrolách ověřovat, zda byl bankovní účet zveřejněn.
Původně se totiž data archivovat neměla, nakonec daňová správa bude informace uchovávat. Aktualizovat se mají každý den. „Předpokládáme, že o půlnoci, s platností na celý následující den,“ uvedla Homolová.
Pokud by totiž data archivována nebyla, neměly by firmy daňové kontrole jak prokázat, že platily na tehdy zveřejněný účet. Finanční správa navíc uvádí, že v případech, kdy firma bude muset uhradit DPH za svého obchodního partnera, ponese důkazní břemeno finanční úřad.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.