Ministři financí Evropské unie se v úterý ve velké většině vyslovili pro návrhy zahrnující omezení odměn bankéřů. Řešení některých technických podrobností ovšem nechali na pozdější jednání na nižší úrovni.
Českým novinářům to řekl ministr financí Miroslav Kalousek, který vyjádřil "pochopení" pro argumenty Británie, bránící se proti stropům na bonusy. Pro Českou republiku podle něj není celá záležitost "dramatickým problémem".
Kompromis, na kterém se dohodly minulý týden Evropská komise, irské předsednictví a Evropský parlament (EP), omezuje bonus výší základního platu pro příští rok. Pokud svolí akcionáři, mohou být odměny vyšší až dvojnásobně. Odměny jsou součástí legislativního návrhu o kapitálové přiměřenosti bank, který Unie vyjednává již deset měsíců a kterým zavádí požadavky mezinárodní dohody bankovních reforem Basel III.
"Tento kompromis má významnou podporu, ale na technické úrovni je potřeba dosáhnout shody na přesných parametrech omezení bonusů a na tom, kdy začne dohoda platit," uvedl Kalousek. "To bude otázka pro jednání velvyslanců členských zemí EU," dodal.
Stejně tak se bude ještě jednat o tom, kdy začne dohoda platit. Podle Kalouska je nerealistické, že by se to stihlo do plánovaného 1. ledna příštího roku, pravděpodobnější je podle něj polovina roku 2014.
Pokud by ani na těchto pozdějších jednáních nebyla nalezena shoda, bude platit podoba kompromisu z minulého týdne. Na zastřešení bonusů trval především EP.
"Všichni souhlasí s tím, že by měly být stanoveny nějaké stropy pro bonusy," řekl Kalousek, ale vyslovil se pro větší vyváženost návrhu.
Evropská unie omezí bankéřům bonusy. Nově nesmějí překročit výši jejich platu - čtěte ZDE
Evropa chce omezit podporu velkých firem, Česko se bouří, bojuje o investiční pobídky - čtěte ZDE
"Mám plné pochopení pro argumenty britského ministra financí George Osbornea, protože 90 procent lidí, kterých by se to týkalo, pracuje v Londýně," uvedl. "Patřím spolu s německým a švédským kolegou k těm, kdo se domnívají, že tato věc by měla být diskutována tak, aby umožnila kompromis všech 27 států, nikoli znásilnění jednoho státu," dodal Kalousek.
Británie se bojí odchodu bank ze City
"Nevnímáme to ale jako nějaký dramatický problém v České republice, to vůbec ne," řekl Kalousek. "Ale máme zájem na všeobecném kompromisu a chápeme argument Británie. To neznamená, že ČR má nějaký zájem na tom, aby konkrétní parametry byly takové nebo onaké. Chceme přispět ke konstruktivnímu kompromisu," dodal.
Británii vadilo i to, že omezení bonusů má platit pro pobočky evropských bank mimo unii. Podle Kalouska se na tom sotva něco změní. "Už jen proto, že Evropa se bude snažit přesvědčit ke stejnému postupu USA i Asii," řekl.
Pro Británii jde o citlivé téma, protože Londýn je největším finančním centrem v EU. Omezení odměn odmítla britská vláda i velká část médií s tím, že povede k odchodu bank ze City. Na druhou stranu je Osborne omezen tím, že v Británii, kde musela vláda v roce 2008 desítkami miliard liber zachraňovat místní bankovní sektor, jsou bankéři vnímáni jako hlavní příčina krize a jsou mimořádně nepopulární.
Nová pravidla se netýkají většiny zaměstnanců bank, jejichž odměny obvykle nepřesahují 30 procent jejich platu. Zaměřují se na nejvyšší vedení bank a na obchodníky s cennými papíry, u kterých by měl nový limit omezit rizikové obchody. V Londýně by se podle předběžných odhadů nová pravidla mohla týkat asi 5000 lidí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist