Počet lidí bez práce vystoupal v únoru na nový rekord. Nezaměstnaných je už téměř 600 tisíc. O jedno volné místo tak "soupeří" v průměru zhruba 17 lidí.

"Situace se ale brzy zlepší. Jsem optimista, nejpozději v dubnu uvidíme obrat k lepšímu,"  říká v rozhovoru Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka personální agentury Manpower. 

Nezaměstnanost v únoru opět stoupla. Lidí bez práce je nejvíc historii. Čeká nás dál růst počtu lidí bez práce?

To se vlastně očekávalo. Únor bývá tradičně vůbec nejslabší měsíc v roce, netvoří se nová pracovní místa a na trhu práce se velmi omezuje pohyb. Zaměstnavatelé drží náborové aktivity velice zkrátka. Ale jsem optimista a věřím, že na jaře opět dojde k oživení a počet lidí bez práce klesne. 

Na jaře přichází oživení trhu práce, na druhou stranu letos se stavebnictví daří velmi špatně a stavaři nečekají velké zlepšení. Čekáte, že tradiční jarní oživení se tak konat nebude?

Myslím, že na stavebnictví doléhá větší restruktualizace a skutečně bude letos slabší. Zároveň je to tak, že sice na jaře v březnu, nejpozději v dubnu určitě dojde k oživení, ale je pravda, že to nemusí a nejspíš nebude tak výrazné oživení, jako jsme byli zvyklí z minulých let. Podíl na tom bude mít právě slabé stavebnictví. 

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

 V jakých oborech je situace nejhorší a kde se bude nejspíš dál ještě zhoršovat?

Obecně ve výrobě se nekoná žádná obrovská krize, je to mnohem spíše o celkové restruktualizaci. Stavebnictví bude ale dál problém, to ano. Služby by počty lidí měly naopak mírně navyšovat. Půjde hlavně o call centra, IT, mobilní operátory a podobné. I tam také dochází k revizi efektivity, takže to otevírání nových míst a nabírání lidí bude opatrné a pozvolné. 

Na druhou stranu například obchodníci hledají stále obchodní zástupce, kde mají ještě firmy problém najít lidi? Po kom bude poptávka?

Ano, stále je tu to, čemu říkáme paradox trhu práce. Tedy, že zhruba 20 až 25 procent volných pozic ze všech jsou podle zaměstnavatelů v podstatě neobsaditelné. Je to způsobené hlavně tím, jak školství zaostává za potřebami podniků a neodpovídá poptávce na trhu. Stále častěji se tak začíná objevovat řešení, kdy velcí zaměstnavatelé zřizují ve spolupráci se školami vlastní obory podle toho, co potřebují. 

K nejhůře obsaditelným pozicím budou dál patřit obchodní zástupci, specialisté v IT, lidé v logistice a výrobě, řemeslníci. To se ani v příštích měsících moc nezmění a bude zde dál velká poptávka. 

Jaký další výhled očekáváte? 

Myslím, že v polovině roku by se mohl trh práce víc rozhýbat. Nebyla bych v tomto negativní, stačí se podívat na situaci v Německu, kde mají nyní nejméně nezaměstnaných za poslední dobu. Věřím, že se ekonomika stabilizuje a firmy začnou zase víc nabírat nové lidi. 

Ale určitě budou dál velmi opatrné, nabídnou třeba alternativní úvazky?

Dneska se chovají skutečně velmi opatrně. Nové zaměstnance si vybírají mnohem déle a pečlivěji. Celý systém se víc zkomplikoval. Zaměstnat někoho je nákladné a firmy chtějí mít jistotu. Ačkoli se to trochu lepší, stále trh nabízí hrozně málo flexibilních úvazků.