Americký Federální úřad pro letectví (FAA) v polovině ledna zakázal provoz všech 50 strojů Boeing 787 Dreamliner na světě. Reagoval tím na sérii incidentů z počátku roku.

Na palubě letadla stojícího na letišti v Bostonu vypukl požár a problémy s přehřátou baterii se objevily za letu dalšího stroje v Japonsku. Zastavení letů těchto strojů už stálo společnost desítky milionů dolarů.

Letadla by se ale do provozu měla vrátit v horizontu příštích týdnů. FAA požaduje, aby Boeing provedl jeden zkušební let, který prokáže, zda se závady podařilo odstranit.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Boeing plánuje uskutečnit dva zkušební lety během několika dnů, jeden z nich pro vlastní potřeby. Oba stroje vystartují z letiště poblíž továrny v západoamerickém státě Washington, kde se Dreamlinery vyrábějí.

FAA však dosud plán letů neschválila, takže může dojít ke změnám. Pokud budou testy úspěšné, měly by se stroje objevit na linkách během několika týdnů.

Dreamliner je považován za nejmodernější dopravní letadlo na světě. Použití polymerů vyztužených uhlíkovými vlákny výrazně snížilo hmotnost stroje, který je i díky novým motorům zhruba o pětinu úspornější než jiná podobně velká letadla.

Problém ale představují moderní lithium-iontové baterie, které jsou sice schopny uchovat větší objem energie, hrozí jim ale i příliš rychlé vybití a vzplanutí.

V polovině loňského prosince se letoun poprvé objevil v Praze, kde přistál Boeing 787 polské společnosti LOT. Ta je v Evropě jedinou společností, která má ve flotile tyto stroje.