Co se o víkendu stalo:

- kyperský parlament přijal zákon, který umožňuje rozdělení bank na "dobré" a "špatné". Například banka Laiki převedla vklady do 100 tisíc eur do "dobré" banky, ty vyšší by pak nechala v té "špatné"

- parlament také schválil možnost kontroly pohybu kapitálu a vytvoření fondu solidarity

- ministři financí zemí eurozóny se k jednání sešli až po půl jedné ranní místo plánovaných 18:00

- jednání komplikovaly zejména neshody kyperského prezidenta N. Anastasiadise s šéfkou Mezinárodního měnového fondu Ch. Lagardeovou

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
14:30
Poslední díl napínavého příběhu...?

Jan Strouhal, editor HNByznys

Příjemnou neděli všem,

pokud se při posledním dnu v týdnu nudíte, připojte se k nám. O zábavu budete mít postaráno. Můžete totiž téměř v přímém přenosu sledovat, jestli dojde k historicky prvnímu bankrotu země, která patří do eurozóny.

Večer totiž rozhodnou ministři financí eurozóny, zda pošlou zadluženému Kypru peníze. Pokud ne, krach zadluženého ostrova je jistý. A pokud peníze eurozóna pošle, ani tak nemá Kypr vyhráno.

Více v on-line reportáži.

14:45
Vyjednávání začala

Na začátek si jen řekněme, co nás dnes čeká, respektive co už se děje.

V dopoledních hodinách odletěl do Bruselu kyperský prezident Nikos Anastasiadis, který už od dvou hodin započal maraton jednání. Sejít se má s prezidentem EU Hermanem Van Rompuyem, předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosem nebo také s šéfkou Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardéovou.

V 18:00 pak začne jednání ministrů financí zemí eurozóny. A právě na něm by se mělo rozhodnout o pomoci Kypru.

Kyperský prezident ale do Bruselu nepřiletěl sám. Kromě minisdra financí Michalise Sarrise si do letadla přizval i další experty na finance. A to jak z resortu financí, tak z kyperské centrální banky.

14:55
Klienti banky Laiki mohou vybírat už jen 100 eur

Obyvatelům ostrova teď určitě není co závidět. Nejen, že zřejmě přijdou o část svých vkladů, ale už téměř týden jsou uzavřeny všechny bankovní domy a lidem tak dochází hotovost.

Jedinou možností, jak získat peníze, je zajít si k bankomatům. Banka Laiki měla limit pro jednorázový výběr nastavený na 260 eurech. To už je ale minulostí. Od neděle to je už jen 100 eur.

15:05
Dohoda je schůdná pro obě strany

Dohoda Kypru se zástupci mezinárodních věřitelů na nové podobě jednorázového zdanění vkladů v kyperských bankách je schůdná jak pro zadlužený ostrov, tak pro eurozónu. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Nálada na finančních trzích bude v pondělí lepší, než byla počátkem minulého týdne, řekl analytik Patria Finance David Marek.

Kypr se sobotní dohodou s věřiteli přiblížil odvrácení hrozícího státního bankrotu. Zdanění vkladů v kyperských bankách je podmínkou zahraniční pomoci. Podle nového plánu se jednorázové zdanění bude týkat nepojištěných vkladů nad 100.000 eur (2,57 milionu Kč). U největšího kyperského finančního ústavu Bank of Cyprus bude zdanění dvacetiprocentní, u ostatních bank čtyřprocentní.

15:15
Člen ECB Nowotny: Kypr trhy nepoloží

Nynější krize na Kypru by se neměla rozšířit do dalších zemí eurozóny a na evropské finanční trhy. Řekl to guvernér rakouské centrální banky a člen rady Evropské centrální banky Ewald Nowotny. Kypr je podle něj "zvláštní případ", protože země má neudržitelně předimenzovaný finanční sektor, který z velké části slouží zahraničním investorům.

"Takový systém určitě nebude moci přetrvat," řekl Nowotny v dnešním vydání rakouského listu Österreich. Na otázku, zda je kyperská krize hrozbou pro evropské finanční trhy, poukázal na to, že Kypr se na ekonomice eurozóny podílí pouze dvěma tisícinami.

"Ve Španělsku, Portugalsku a Irsku pozorujeme zřetelné známky zlepšování. Nečekáme žádné zásadní problémy ani v Itálii a nemyslíme si, že by mohlo dojít k nákaze," řekl rakouský guvernér.

15:30
Evropská pomoc tak trochu jinak

Teď jsem se v agentuře Reuters dočetl, že kyperský prezident Nikos Anastasiades odletěl dnes do Bruselu privátním letadlem. Na tom není nic zvláštního. Akorát jen to, že zmíněné privátní letadlo nepatří jemu či prezidentské kanceláři, ale na Kypr ho poslala samotná Evropská komise.

Že by to byl začátek Kyprem kýžené finanční pomoci ze strany Evropy?


15:52
Kyperský prezident má první kolo jednání za sebou

Kyperský prezident Nicos Anastasiades už ukončil jednání s prezidentem EU Hermanem Van Rompuyem a předsedou EK J. M. Barrosem. Nyní jedná s prezidentem ECB Mariem Draghim, ředitelkou MMF Christine Lagardéovou a také s komisařem pro měnové záležitosti Olli Rehnem.

Žádné informace z jednání zatím neprosákly na veřejnost.

16:05
Kypr vzhlíží k Řecku

Kyperští politici doufají, že jim na dnešním jednání ministrů financí zemí eurozóny pomůže Řecko.

Představitel kyperské socialistické strany EDEK Dimitris Papadakis dnes řekl, že by ostrov rád značnou podporu od řeckého ministra financí Yannise Stournarase.

"Potřebujeme skutečnou podporu Řecka protože postoj euroskupiny zůstává nadále vyděračský a čistě antievropský," řekl mimo jiné Papadakis.

Kypr si ale může být jistý, že názory německého ministra financí budou mít na dnešním jednání větší váhu. A ten už varoval Kypr, že se země nevyhne těžkým časům. Dodal, že to není kvůli evropské tvrdohlavosti, ale kvůli kyperskému ekonomickému modelu, který už nemůže dále fungovat.

16:21
Zájem novinářů je obrovský

Po pár měsících klidu se v Bruselu opět rozhoduje o osudu další země eurozóny. Odpovídá tomu i zájem novinářů, kteří chtějí být u závěrů jednání euroskupiny.

16:31
Redaktor HN míří na místo

Redaktor Hospodářských novin Marek Hudema právě opustil newsroom, aby chytil letadlo do Nikósie. Můžeme se tedy těšit na Markovy příspěvky, a to v době největší kyperské krize.

Nezbývá než popřát šťastný let a málo facek od frustrovaných Kypřanů.

16:45
Trochu čísel: Ekonomika Kypru

Víte, kolik činí kyperská míra nezaměstnanosti? Podívejte se na infografiku.

17:03
Španělsko je v klidu. Prý...

Krize na Kypru se ve španělských bankách nijak neprojevila, žádný odliv vkladů z nich nenastal. Řekl to dnes španělský ministr hospodářství Luis de Guindos domácí tiskové agentuře Europe Press. Problémy Kypru jsou podle něj zcela specifické a jedinečné.

"Zobecňovat kyperskou situaci na ostatní ekonomiky eurozóny je zcela nemístné," řekl ministr.

17:09
První problémy: Fond solidarity se Bruselu nelíbí

Tak je tu první vlaštovka v rámci názorů na návrhy kyperských opatření. Zástupcům eurozóny se podle redaktora listu The Guardian Iana Taylora příliš nezamlouvá kyperským parlamentem schválené vytvoření fondu solidarity, do kterého bude zahrnut církevní i státní majetek, kterým se bude ručit za vydané dluhopisy země.

Uvidíme, jak to doopravdy bude.

17:50
Výběrový limit na 100 eurech

Už jsme o tom informovali. To, co se stalo u banky Laiki, musí nakonec dodržet všechny finanční ústavy v zemi. Tudíž všechny banky na Kypru dnes omezily výběr peněz z bankomatů pouze na 100 eur denně (asi 2600 Kč). Potvrdil to kyperský vládní činitel.

Oprava: Omezení platí jen pro banky Laiki a Bank of Cyprus

18:00
Jednání euroskupiny právě začíná

Právě začíná klíčové jednání ministrů financí zemí eurozóny, tedy takzvané euroskupiny. Dá se očekávat horlivá debata.

Na fotce je zachycen příjezd kyperského prezidenta Nikose Anastasiadese do budovy Evropské rady.

18:15
Další komplikace pro Kypr

Mezitím, co začíná jednání euroskupiny, přichází z Kypru další neradostná zpráva (tedy myšleno pro Kypřany).

Podle tamní státní televize dvě největší kyperské banky Laiki a Bank of Cyprus nepodepsaly dohodu, podle které měla jejich řecké pobočky odkoupit řecká banka Piraeus. Dohoda byla oznámena v pátek.

Zatím nesjou známy detaily, ale když nic jiného, tak to rozhodně snižuje naději Kypru na získání finanční pomoci.

18:30
Noonan: Jednání se zřejmě protáhnou

To, co se dalo očekávat, se zřejmě stane skutečností. Irský ministr financí Michael Noonan před jednáním euroskupiny řekl novinářům, že věří v dohodu, ale zároveň varoval: "Očekávám velmi dlouhou noc."

Tak mě napadá, proč se evropští lídři nescházejí na tak důležitá jednání už dopoledne. Komplikují tím život nejen sobě, ale i všem okolo. Nedivím se, že kontrola v evropském parlamentu zde před lety objevila mnoho stop po kokainu. Možná by kontrola místnosti po jednání ministrů financí zemí eurozóny také odhalila leccos zajímavého...

18:35
Začátek jednání euroskupiny odložen na 20:00
18:45
Kyperský prezident tweetuje. K čemu ale?

Tak jsme se dočkali dnes prvního příspěvku kyperského prezidenta Nikose Anastasiadese na sociální síti Twitter.

"Jednání pokračují. Pro Kypr děláme vše, co je v našich silách." Opravdu velmi přínosné informace, to jsme nikdo z nás netušili. Jeho PR tým asi dnes potřeboval vykázat činnost.

19:09
Schäuble: Vše záleží na Kypřanech

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble dal před jednáním euroskupiny krátké vyjádření novinářům.

"Moc jsme se od minulého týdne neposunuli. Čísla zůstala stejná, pokud něco, tak se zhoršila. Doufám, že se dnes dopracujeme k výsledku. Ale to samozřejmě závisí na tom, jak realistický pohled na věc budou mít samotní Kypřané."

19:34
Graf k zamyšlení: Kypr v. Lucembursko

Takže kyperský bankovní sektor byl prý přebujelý. Dokonce ho přirovnánají ke kasinu.

No dobře, ale co potom bankovní sektor Lucemburska?

19:44
Anastasiades proti bankovnímu rozdělení

Řecká média podle Guardianu píší, že kyperský prezident Anastasiades nechce přistoupit na požadavky Trojky na restrukturalizaci bankovního sektoru. Prý raději rezignuje, než přistoupí na argumenty, které znějí nejenom z Bruselu.


20:18
Kyperské politické strany jsou připraveny hlasovat

Kyperský prezident Nikos Anastasiades je podle zpravodajky Guardianu v neustálém kontaktu se šéfy kyperských parlamentních stran. Informuje je o vývoji vyjednávání, a to vše za účelem co nejrychlejšího schválení dohody, pokud tedy vůbec k nějaké dojde.

Takže se kyperští zákonodárci, zdá se, dnes také nevyspí.

20:48
Netřeba komentovat
21:24
Nabírání sil

Do budovy Rady Evropy v Bruselu zamířili ještě před osmou hodinou večerní členové organizačního tým s několika krabicemi pizzy. Žádná honosná večeře se tedy nekonala.

foto: AP

21:29
Jednání euroskupiny ještě nezačala

Tak teď od mluvčího kyperské vlády skrz Twitter přichází zprávy, že kyperský prezident začal druhé kolo jednání prezidentem EU Hermanem Van Rompuyem a předsedou EK José M. Barrosem. To znamená, že samotné jednání ministrů financí zemí eurozóny ještě ani nezačalo.

Jen pro připomenutí: njedříve mělo začít v 18:00, poté bylo odsunuto na 20:00 a nyní už je jasné, že dříve jak 3,5 hodiny po plánovaném startu také nezačne.

21:51
Konečně se vše schyluje k začátku

Jednání špiček EU s kyperským prezidentem skončila.

Teď už by nic nemělo bránit začátku jednání euroskupiny. Tam se dají očekávat zejména vysoké požadavky kladené na Kypr zejména ze strany Německa.

22:12
Dá Trojka ruce pryč od Kypru?

Někteří Kypřané si to přejí.

Foto: Reuters

22:37
Jednání bylo odloženo na pondělí 7 hodin ráno

Kyperská televize RIK SAT informuje, že jednání euroskupiny bylo odloženo na sedm hodin ráno.

22:58
Informační šum

Večer doprovází série organizačních zmatků. Informace o začátku jednání euroskupiny byly mylné, naopak došlo k jejímu odložení na sedm hodin ráno.

Místo toho začalo další kolo jednání kyperského prezidenta Nikose Anastasiadise s prezidentem EU Hermanem Van Rompuyem a předsedou Evropské komise José M. Barrosem. Za informační šum se omluvilm mluvčí kyperské vlády.

23:20
Kyperská slabina

Vyjednávání o záchraně Kypru se tak zdají být komplikovanější, než by mnozí očekávali. V případě Řecka či Itálie se alespoň částečné řešení vždy našlo. Muselo se najít.

Řecká, a zejména pak italská ekonomika je totiž o poznání větší a dopad na finanční trhy by tím pádem byl obrovský. Došlo by k nákaze a následnému dominovému efektu. Hrozil by rozpad celé eurozóny. Státníci tedy vždy před otevřením trhů přišli minimálně s dočasným řešením.

U Kypru je to jinak, jehoá ekonomika je malá. Její záchranu by eurozóna bez větších problémů zvládla. Kypřané ale mají tu smůlu, že by bankrot jejich země pravděpodobně finanční trhy ani nerozkolísal. A to ani odchod ostrova z eurozóny. Svou svízelnou situací tak rozhodně nemůže držet evropské státníky jako rukojmí jako tomu bylo v případě Řecka.

Kypru tedy rozhodně není co závidět. Zřejmě bude natlačen do tvrdých podmínek pomoci, které bude muset přijmout. Pokud si tedy dobrovolně nevybere bankrot.

 

23:26
Anastasiades stále jedná

Jednání bylo odloženo na pondělní ráno jelikož si ministři financí zemí eurozóny musí ujasnit některé věci. Mezitím kyperský prezident večeři s prezidentem EU. Pizza už zřejmě bude studená.

23:38
"Haircut" by mohl být znatelnější

Podle zákulisních informací tlačí věřitelé na to, aby vklady největší kyperské banky Bank of Cyprus byly zdaněny až 60% sazbou. Dosud se hovořilo maximálně o 25 %. Nevím proč jsem si vzpomněl na tento článek.

 

23:44
V Nikósii byl dnes klid

Na Kypru je zítra významný den s oficiálním názvem Národní svátek Řecké republiky. Kypřané si podle všeho krizi nepřipouští, v ulici Nikósie byl prý dnes klid. Metropole se dokonce v souvislosti se svátkem mimo jiné připravovala i na zítřejší vojenskou přehlídku.

00:32
Jako na houpačce: Euroskupina se sejde

V Bruselu opět dochází ke zvratu. Ministři financí eurozóny se nakonec za pár minut sejdou k jednání. To by mohlo naznačovat velký pokrok.

Nakonec se podle redaktora The Guardianu reálně uvažuje o 40% zdanění vkladů Bank of Cyprus.

00:41
Výbuch bankomatu

V kyperském druhém největším městě Limassolu mezitím explodoval bankomat ústavu Bank of Cyprus. Výbuch následně způsobil menší požár. Podle policie nedošlo k žádným zraněním.

00:55
Banka Laiki by měla být redukována

Agentura Reuters informuje, že se kyperský prezident Anastasiades domluvil s prezidentem EU Rompuyem předsedou eK Barrosem na základní podobě dohody. Ta by měla zahrnovat rozdělení banky Laiki na "dobrou" a "špatnou" banku, přičemž vklady do 100 000 eur by patřily do "dobré" banky a byly přesunuty do Bank of Cyprus. Laiki by zaniknout neměla, ale razantně se sníží její vellikost.

Návrh je zřejmě nyní prezentován euroskupině.

01:01
Rompuy zachráncem jednání

Web řeckého deník Kathimerini informuje, že zdržení ve večerních jednání byla způsobena rozporem kyperského prezidenta s šéfkou Mezinárodního měnového fondu Lardaéovou. Šlo zejména o požadované sloučení bank Laiki a Bank of Cyprus.

Podle redaktora Guardianu pak s kompromisem přišel prezident EU Rompuy.

01:16
Malé shrnutí

Z toho, co během nedělních nočních vyjednávání zatím prosakuje vyplývá, že rádi mohou být střadatelé, kteří mají u kyperských bank vklady nepřesahující 100 000 eur. Na ně daň uvalena zřejmě teď nebude. Drhuá skupina pak bude pravděpodobně zasažena 40% zdaněním vkladů.

01:31
Video: Exploze pobočky v Limassolu

Na Youtube se už objevilo video z výbuchu v kyperském městě Limassol. Ukázalo se, že nešlo o výbuch bankomatu, ale pobočky. Za ním mají stát dva maskovaní muži. Policie už zkoumá kamerové záznamy.

01:48
Reuters: Anastasiadis chce uchránit Kypr jako daňový ráj

Čím dál více detailů z nedělních vyjednávání prosakuje k novinářům. Kyperský prezident Nikos Anastasiadis podle zdrojů agentury Reuters bojoval hlavně za to, aby si Kypr mohl udržet svůj dosavadní ekonomický model, kdy je považován za daňový ráj a získává tak velké částky zejména od bohatých Britů a Rusů.

02:03
Eurozóna schválila dohodu Kypru s Trojkou
02:10
Shrnutí, které nepotěší hlavně Rusy

I když zatím máme jen kusé informace o dohodě, pokusím se o malé shrnutí toho, na čem se dohodl Kypr s Trojkou a co schválila euroskupina:

1/ Banka Laiki bude rozdělena na "dobrou" a "špatnou" banku

2/ Do "dobré" banky budou převedeny vklady do hodnoty 100 000 eur, špatná banka pak bude zahrnovat vklady přesahující 100 000 eur

3/ Nově vzniklá "dobrá" banka se připojí k Bank of Cyprus, část vkladů "špatné" banky bude zmrazena a použita na restrukturalizaci bankovního sektoru. Jak moc budou tyto vklady zdaněny zatím není jasné. Hovoří se o 40procentní sazbě.

4/ Banka Laiki by měla časem zaniknout. O zaměstnání tak přijdou tisíce lidí.

Ve výsledku by tedy měly být zdaněny jen vklady nad 100 000 eur u banky Laiki.To je ale špatná zpráva pro Rusy, kteří v ní mají uloženy obrovské finančí prostředky.

O zdanění vkladů u Bank of Cyprus se nyní neuvažuje, ale v budoucnu to je stále možné.

Dohodu by měl schválit kyperský parlament. Pak by zaslání finanční pomoci ze strany eurozóny nemělo nic bránit. Možná ale tento krok nebude potřeba.

Návrh na ozdravení bankovního sektoru tak doplňuje již přijaté zákony o vytvoření fondu soudržnosti a regulaci pohybu kapitálu.

02:30
Anastasiadis: Dohoda je v zájmu všech

Kyperský prezidetnt zatím příliš sdílný nebyl.

"Dospěli jsme k dohodě, která je v zájmu Kypřanů i Evropské unie," řekl Anastasiadis.

02:48
Jaké budou ruské reakce?

On-line reprotáž nyní končí. -Detaily a vyjádření všech klíčových aktérů přineseme hned brzy ráno.

Když se ale sečte, co se v Bruselu dohodlo, vyplyne z toho, že obyčejným Kypřanům se zatím nic nestane. Největší ztráty zaznamenají zahraniční investoři. Jsem opravdu zvědavý na reakce Rusů.

Uvidíme hned zítra. Dobrou noc.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist