Kypr získá deset miliard eur (260 miliard korun) od mezinárodních věřitelů. První část peněz dostane už v květnu.

Výměnou za to ale musí omezit svůj bankovní sektor. Známé jsou i první body úsporných opatření, které jsou další podmínkou pro finanční pomoc. 

Mezi hlavní kroky, na které se musí Kypřané připravit, je zvýšení spotřebních daní a DPH, pokles důchodů a naopak stoupnout má věk pro odchod do penze. Hlavním cílem je stabilizovat veřejné finance a získat zpět důvěru spotřebitelů i zahraničních investor v kyperskou ekonomiku.

Detailní úsporný program má Kypr spolu s tzv. trojkou představit ještě tento týden. 

Ministr financí Michalis Sarris po vyjednání podmínek pomoci oznámil svoji rezignaci. Na jeho místo byl jmenován Charris Georgiades.

Kypr musí kvůli záchrannému úvěru omezit svůj bankovní sektor a sám si musí obstarat dalších 5,8 miliardy eur. Tyto peníze plánuje získat hlavně zabavením části bankovních vkladů nad 100 tisíc eur.

Země získala od věřitelů čas až do roku 2018 na zavedení opatření na podporu svých financí. Z poskytnutého úvěru zaplatí úrok 2,5 procenta a splácet ho má začít do deseti let. Úvěr pak musí být splacen do 12 let.

Kypr musel kvůli získání pomoci souhlasit s celkovou reorganizací svého bankovního sektoru, která bude znamenat vysoké ztráty pro majitele dluhopisů, investory i majitele vysokých vkladů u dvou největších bank v zemi.


Úsporná opatření, které Kypr chystá

- snížení mezd pro státní zaměstnance o 12,5 procent

- do tří let se zruší nejméně 1900 míst ve veřejném sektoru

- důchody klesnou o tři procenta a zároveň se zvýší věk pro odchod do penze

- ještě letos stoupne o procento DPH,  zvýší se také spotřební daně na tabák, alkohol a pohonné hmoty

- výhry v loteriích nad 5000 eur se budou danit 20 procenty


Druhá největší banka Laiki zanikne. Vklady spotřebitelů do 100 tisíc eur byly z Laiki převedeny do větší Bank of Cyprus a spekuluje se, že by střadatelé v Laiki mohli přijít až o 80 procent svých vkladů nad 100 tisíc eur.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

V Bank of Cyprus přijdou střadatelé o 37,5 procenta svých vkladů nad 100.000 eur. Místo těchto peněz získají akcie banky, které jsou však v současnosti téměř bezcenné. Dalších 22,5 procenta mají zatím zablokováno a neúročeno a pokud se ukáže, že banka potřebuje posílit svůj kapitál, použije k tomu vláda tyto peníze, které majitelům vkladů opět vymění za akcie.

Zbývajících 40 procent částky bude střadatelům úročeno, ale nemohou je zatím vybrat. Vláda oznámila, že po dohodě s mezinárodními věřiteli uvolní střadatelům deset procent z této částky, napsaly agentury AP a Reuters.

Ministr financí Sarris skončil

Sarris řekl, že považuje za vhodné odstoupit, protože je mezi několika lidmi vyšetřovanými kvůli kolapsu bankovního systému země. Loni totiž řídil zkrachovalou banku Laiki. Podle svých slov rovněž splnil svůj hlavní cíl - dojednání zahraniční pomoci.

"Jsem přesvědčen, že v zájmu usnadnění práce (vyšetřovatelů) bude správné předložit prezidentovi rezignaci, což jsem učinil," uvedl Sarris.

Nový ministr by měl složit přísahu ve středu. Georgiades je nyní ministrem práce a náměstkem ministra financí. Novou ministryní práce se stane Zita Emilianiduová, která nyní působí na ministerstvu obchodu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru