Příběh o propojení světa se ale začal odehrávat už ve 30. letech, kdy vyšla povídka maďarského spisovatele Frigyese Karinthyho s příznačným názvem Řetěz. Autor předpokládá, že si lze vybrat jakéhokoli člověka na světě a vcelku snadno se je možné k němu dostat přes několik na sebe navazujících kontaktů.

Tohle myšlenkové cvičení inspirovalo o čtyři desetiletí později k akci psychologa Stanleyho Milgrama, který už měl v té době za sebou kontroverzní experimenty simulující vězeňské prostředí. I v tomto případě prokázal, že má rád neotřelé výzvy.

Vybral náhodně obyvatele amerických států Nebraska a Kansas a dal jim jasný úkol: Odešlete dopis na konkrétní adresu v Bostonu, ovšem nesmíte použít poštu. Vše musí proběhnout přes známé a známé známých. Na cestu se vydalo 160 dopisů. Než se dostaly do cíle, prošly v průměru rukama 5,5 lidí, takže zaokrouhleno stačilo šest osob.

Rozsáhlý výzkum provedený předloni mezi uživateli Facebooku ukázal, že se cesta mezi lidmi ještě zkrátila. Dostala se pod pět kontaktů - konkrétně její délka činila v průměru 4,7 vzájemných kontaktů.


Obalka 142013- Jaké nástroje dnes umožňují podnikatelům navazovat cenné kontakty?

- Jaké jsou výhody "byznys seznamek" v podobě organizovaných seznamovacích snídaní?

- A jak velká je souvislost mezi počtem důležitých kontaktů a příjmem?

Odpovědi najdete v novém čísle týdeníku Ekonom, který přináší inspirativní téma Seznamku nepotřebují jen lidé, ale i firmy.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se