Koncem března zamířila do Senátu sněmovnou schválená novela obchodního zákoníku, která má zlepšit platební morálku firem. Novela do českého zákona promítá novou evropskou směrnici, která zpřísňuje regulaci doby splatnosti a také upravuje sankce za nerespektování zákonem stanovených lhůt.
Zatímco jsme se v předchozím díle zabývali samotnými lhůtami a jak je upravuje novela zákoníku (více ZDE), nyní se zaměříme právě na sankce.
Repo sazba ČNB se od listopadu 2012 drží na rekordně nízké úrovni 0,05 bodu.
Zákonný úrok podle stávajícího zákona tedy nyní činí 7,05 procenta, takže pokud začne platit novela obch. zákoníku stoupne na 8,05 procenta.
Výše úroku z prodlení nepodléhá v obchodních vztazích výslovné regulaci.
Záleží v podstatě na tom, jakou výši si smluvní strany sjednají. Pokud není tato výše sjednána, plní se úroky určené právním předpisem (tím je nařízení vlády č. 142/1994 Sb.).
Podle daného předpisu výše úroků z prodlení odpovídá ročně výši repo sazby stanovené Českou národní bankou (ČNB) zvýšené o sedm procentních bodů. A tento úrok je stanoven pro poslední den kalendářního pololetí, které předchází kalendářnímu pololetí, v němž došlo k prodlení.
Podle novely obchodního zákoníku by však měla tato výše úroků stoupnout o jeden procentní bod. Ze směrnice EU má být úrok z prodlení alespoň o osm procentních bodů vyšší než základní (referenční) sazba centrální banky.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist