Obchody, kde budou jen české potraviny od tuzemských výrobců. To je plán Potravinářské komory, jak rozšířit kvalitní potraviny a konkurovat levnému dovozu.

"O vlastních obchodech nyní jednáme s výrobci, je to na jejich rozhodnutí," říká v rozhovoru šéf Potravinářské komory Miroslav Toman. Komora chce začít spolupracovat i s obchodníky, kteří by se měli začít víc orientovat na české potraviny. 

Ministerstvo zemědělství chce podpořit export českých potravin do zemí mimo Evropskou unii. Co si o tom myslíte?

O podpoře exportu slýchám už pět let každý den. Jednali jsme o tom už i s ministrem průmyslu Kubou. Vím i o aktivitě ministerstva zemědělství, připravuje materiál, ke kterému jsme se vyjádřili. Ministerstvo se snaží dělat podnikatelské mise. Nicméně pořád čekáme, co z toho vyjde. Ovšem není to o napsaných dokumentech, ale o celkové politice vlády. Podporu zemědělských a potravinářských výrobků v zahraničí je samozřejmě potřeba dělat i s podporou Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) a České exportní banky (ČEB). Jenže ani jedna z těchto institucí to neumí. Neustále slyšíme stížnosti od firem, že potravináři se tam moc neuplatní. 

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se