Kariéra:
- Je jedním ze dvou zakladatelů Saxo Bank a je jejím generálním ředitelem.
- Na počátku stála brokerská firma Midas, již Christensen založil v roce 1992. V roce 2001 získala bankovní licenci a byla přejmenována na Saxo Bank.
- Saxo Bank byla jednou z mála významných institucí, která předpověděla současnou finanční krizi a státní bankrot Islandu.
Soukromí:
- Má rád současné umění a snaží se i sám malovat.
Když v rozhovoru pro týdeník Ekonom přišla řeč na problémy eurozóny a řešení ordinovaná evropskými politiky, zakladatel a ředitel Saxo Bank Lars Christensen se viditelně zachmuřil: "Lidé chtějí podnikat, umějí to. To lidé jsou tím motorem růstu a prosperity. Oni vytvářejí nová pracovní místa i daňové příjmy. Ale musejí mít k tomu podmínky. Místo toho je tu spousta omezení, byrokratických překážek, často přicházejících z Bruselu, které brání efektivnímu rozvoji podnikání," říká Christensen.
Sám se angažujete v dánské politice, veřejně vystupujete, zajímá vás sociální problematika. Myslíte si, že sociální model, jaký je v Dánsku či třeba ve Švédsku, je ideální a následováníhodný pro celou Evropu?
Nelze nás házet do jednoho pytle. Švédský model je jiný než dánský. Švédsko prošlo v posledních 10 letech řadou reforem, omezilo veřejné výdaje, snížilo daňové zatížení tak, že je dnes o čtyři procenta za Dánskem. V tomto smyslu bych švédský model doporučil spíše. V Dánsku máme dost problémů. Ale i řadu dobrých věcí. Například neutrácíme více, než máme. Můžete namítnout, že když na daních vyberete přes 50 procent HDP, tak to vládě samozřejmě musí bohatě stačit. Ale spousta zemí má výdaje mnohem větší a žije na dluh. Co také funguje dobře, je flexibilní pracovní trh. Je relativně snadné lidi jak nabírat, tak propouštět, což je dobrá věc.
Co si mimochodem myslíte o dani z finančních transakcí, kterou se chystá zavést 11 zemí Evropské unie. Jak zasáhne Saxo Bank?
Budeme se s ní muset nějak vyrovnat a budeme ji muset platit. Rozhodně z toho nemáme radost a nedá se čekat, že bychom v zemích, kde se tato daň bude platit, nějak zvláště rozšiřovali náš byznys. Naopak tam, kde to půjde, tak ho přestěhujeme, jak to nepochybně udělají i ostatní. Pokud země, které tuhle daň zavedou, čekají vyšší výběr daní, tak se mýlí. Naopak výběr bude ještě nižší, protože přijdou o další daně z byznysu, který je na finanční transakce navázán. Ale vůbec mě nepřekvapuje, že s tímhle nápadem přišly země eurozóny. Ostatní země takové hlouposti nedělají.
Známý je příklad z 80. let ze Švédska, kde tuto daň zavedli: třetina obchodníků se přesunula do zahraničí, futures obchody prakticky zmizely, a Švédsko za několik let daň zrušilo. Proč to teď podle vás eurozóna opakuje?
Nevím, asi proto, že je naprosto zoufalá? Neustále vysílá špatné signály, vrší chyby, snaží se nadbíhat veřejnému mínění, proto přichází s návrhy na zdanění bohatých či právě s daní z finančních transakcí. Kdo chce ve své zemi fungující kapitálové trhy, ten tuto daň nezavede. Narušuje to fungování trhu a těch 11 zemí na to brzy přijde. Je to hloupý nápad a čekám, že se historie zopakuje.
Vaše banka se specializuje na investice. Dokázal byste v tomto čase poradit, kam investovat? Existuje něco jako bezpečný přístav?
Hlavní cíl pro několik příštích let je najít takovou investici, která se nebude znehodnocovat. Což není úplně snadné. Rizikových oblastí na trhu je celá řada. Osobně bych se nyní příliš neangažoval ve státních dluhopisech. A také akciové trhy jsou silně ovlivňovány kvantitativním uvolňováním a jsou drženy uměle vysoko. Do kyperské krize jsme si mohli myslet, že mít hotovost v bance je bezpečné, o tuhle iluzi jsme už ale také přišli...
Jak tedy investujete své vlastní peníze?
Já mám v podstatě jen dvě velké investice. První z nich je Saxo Bank a druhá je hotovost. Nemyslím to jako vtip. Platí, že nejlepší investicí je váš vlastní byznys. Znáte prostředí, v němž se pohybujete, víte, na co se soustředit, kdy a do čeho investovat. Máte nad svým podnikáním kontrolu a víte i to, koho vinit z toho, když se vám nedaří. Kdybych si měl vybrat mezi tím, zda peníze investovat někde na akciových trzích, nebo do Saxo Bank, je jasné, co si vyberu.
A jak utrácíte za své koníčky?
Moje hobby je moje práce. Zajímá mne i veřejný život, politika, sociální problémy, jak jste ostatně sám zmiňoval. Rád si o tom i čtu. Mám rád i současné umění, můj oblíbený umělec je fantastický německý malíř Gerhard Richter. Mám i malou sbírku umění, i když nic extra. A snažím se i sám malovat. Nemyslím, že nějak zvlášť dobře, ale je to příjemná relaxace.
- Proč je podle Larse Christensena hlavní problém eura?
- Jaká je podle něj budoucnost evropské měny?
- A co by doporučil české vládě?
Celý rozhovor s generálním ředitelem Saxo bank najdete v novém čísle týdeníku Ekonom, které vyšlo ve čtvrtek 18. března.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist