Ve sporu o bankovní poplatky za vedení úvěrových účtů zatím tahají za delší konec klienti.

Minulý týden rozhodl ve prospěch prvního z nich obvodní soud pro Prahu 5, již před rokem ale padl u okresního soudu v Mostě v podobném sporu totožný verdikt - účtování poplatků za vedení úvěrových účtů je nezákonné.

Banky na nich přitom získají zhruba 1,2 miliardy korun ročně. A své poplatky po bankách chce přes 130 tisíc klientů.

V rozsudku, který HN získaly, se mostecký soud odvolává na rozhodnutí německého nejvyššího soudu.

Ten v roce 2011 řekl, že část smlouvy o poplatcích za vedení účtu je neplatná. Podle něj je vedení účtu za poplatek jen zájmem banky, ne zákazníka.

Německý soud vycházel ze stejné směrnice EU, jaká platí i v Česku, proto lze podle soudkyně rozhodnutí aplikovat i na české podmínky. I když se v tomto případě jednalo o složitější situaci, nahrává názor soudkyně klientům bank.

Banky ale trvají na svém a poplatky dobrovolně vracet nehodlají.

Klienti chtějí poplatky zpět

Prostřednictvím poplatkových iniciativ si žádá poplatky zpátky více než 130 tisíc lidí. Největším bankovním domům už dorazily výzvy, aby poplatky vrátily. Odmítnou-li to, mohou čekat žaloby.

Česká spořitelna a Komerční banka přistoupily na jednání, která se ale zatím neuskutečnila. Část bank zároveň přestala účtovat poplatky u nových úvěrů.

Mostecký rozsudek i nedávný shodný rozsudek z Prahy 5 sice mohou být určitým vodítkem, nejsou ale obecně nikterak závazné.

„Jak se říká, tak jedna vlaštovka sice jaro nedělá a navíc u nás neplatí precedenční práva, ale stejně rozsudek změní mnohé,“ komentovala pražský výrok Monika Hrušová, analytička Hypoindex.cz.