Boj o vrácení poplatků postoupil do druhého kola. Tři sta tisíc Čechů chce, aby jim banky vrátily peníze, které platí nebo platili za vedení hypoték či úvěrů.
Jenže banky dosavadní výzvy k jednání odmítají. Na řadu tak brzy přijdou žaloby. "Rozesíláme předžalobní výzvy bankám a dopisy klientům bank. Pokud chtějí pokračovat, musí uhradit soudní poplatek 400 korun," vysvětluje Petr Němec ze serveru JdeTo.de, který spolupracuje se serverem Poplatkyzpět.cz.
Potom se dostanou k soudům první žaloby z hromadné iniciativy, k níž se během pár měsíců připojilo zhruba 300 tisíc lidí.
Na obrovský nával se zatím pražské obvodní soudy, kterých se to týká, nechystají. "Nijak to zatím neřešíme. Nemůžeme předjímat," uvedl například Michael Květ z obvodního soudu pro Prahu 4. Dodal ale, že pokud by to bylo potřeba a soud by žaloby zahltily, doufá, že by bylo možné zvýšit kapacity administrativního personálu.
Ani obvodní soud pro Prahu 5 se nechystá na velký nával žalob kvůli bankovním poplatkům. "Nyní máme řádově dvě desítky individuálních žalob k této oblasti. Je ale jistě možné, že se pak větší nápor žalob z hromadných iniciativ může projevit tím, že všichni budou déle čekat na rozsudek," upozornil Michal Holub, mluvčí obvodního soudu pro Prahu 5.
Kdo čekal, že díky připojení k hromadné iniciativě se rychle dostane k penězům za poplatky, může být nyní překvapený. Jak rychle bude celý proces a vyřizování žalob u soudů pokračovat, není sice jasné, bude se ale jednat nejméně o několik měsíců. Podle Petra Němce by mohlo být vše vyřízeno zhruba do jednoho roku.
Kolik lidí se nakonec rozhodne v "boji o poplatky" pokračovat, se dá podle lidí z iniciativ odhadovat jen těžko. "Nemyslím si, že by lidi odradil soudní poplatek 400 korun, nedá se odhadnout, kolik lidí žalobu skutečně podá," říká k tomu Patrik Nacher ze serveru Bankovnípoplatky.com.
Podle něj je ale možné, že se přístup bank ještě změní a nakonec nedojde k tomu, že by lidé podali několik set tisíc žalob. "Ta situace se neustále vyvíjí. Postoj bank je zatím tvrdý, ale postupem času dojdou výmluvy, proč nejednat. Je možné, že pak u některé z bank dojde k jednání a celé se to pohne," dodává Nacher.Podobně to vidí i Němec. "Bude to záležet i na postoji bank," dodává. Banky v případě prohry u soudu budou muset kromě vrácení poplatků platit i soudní náklady. Na druhou stranu se ale spoléhají na to, že část lidí odstoupí a nebude chtít jít do soudního sporu s bankou.
Ty zatím odmítají o požadavcích jejich klientů jednat a hromadnou výzvu Poplatkyzpět.cz zamítly. Některé banky se nyní snaží o průtahy a hledají kličky, jak se žalobám vyhnout. "Některé dělají problémy ohledně přebírání pošty, třeba tři týdny jim trvá převzetí tří tisíc dopisů," dodává Němec. Jinde zase banky zpochybňují, že by se jednalo o jejich klienty, kteří chtějí peníze zpátky.
Lidé ale věří, že rozsudek obvodního soudu v Praze 5 z poloviny dubna bude průlomový a další soudy jej budou následovat. Tehdy soud rozhodl, že banka musí klientovi vrátit peníze za poplatky.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist