Francouzská vláda uvažuje o zavedení nové daně na chytré telefony a počítačové tablety vyráběné předními světovými technologickými společnostmi jako Apple nebo Google.

Výnosem z daně by Paříž financovala domácí internetovou kulturní tvorbu. O zavedení nové daně by měl francouzský prezident François Hollande rozhodnout do konce června.

Návrh, který v pondělí Hollande dostal, předpokládá uvalení jednoprocentní daně na prodej přístrojů schopných používat internet.

Daň by podle propočtů vynášela kolem 86 milionů eur ročně (2,2 miliardy Kč) a byla by obdobou daně, kterou Francouzi platí za televizní a rozhlasové přijímače.

Návrh je součástí francouzské "kulturní výjimky". Tu si Paříž v rámci EU vynucuje, aby nemusela respektovat obchodní pravidla a mohla chránit a podporovat domácí kulturu před cizími vlivy, zejména před americkou konkurencí.

Paříži pode agentury Reuters hrozí, že daň na produkty předních světových technologických společností prohloubí její pověst nepřítele podnikání a zesílí napětí mezi ní a technologickým sektorem.

To se zvýšilo minulý týden, kdy ministr pro obnovu průmyslu Arnaud Montebourg zablokoval pokus americké internetové společnosti Yahoo o koupi francouzského videoserveru Dailymotion.