Situace v eurozóně stále zůstává křehká. Vývoj na trzích se na počátku letošního roku zklidnil, výnosy státních dluhopisů zemí ohrožených dluhovou krizí klesly a kurz eura posílil.

Lepšily se některé ukazatele ekonomické nálady především v Německu. Poté se však vyhrotila situace na Kypru, jehož bankovní sektor je nutno restrukturalizovat s pomocí záchranných mechanismů EU a Mezinárodního měnového fondu, což optimismus opět zchladilo.

Ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku pokračovala v eurozóně hospodářská recese. V průběhu letošního roku by se však měl pokles postupně zastavit, i když z celoročního pohledu se ještě ekonomická aktivita mírně sníží. V roce 2014 by měly evropské ekonomiky opět růst, a tím podpořit české vývozy. Úrokové sazby v eurozóně zřejmě zůstanou nízké, což odráží výhled umírněného růstu cen v podmínkách utlumené ekonomické aktivity a stále nekončící dluhové krize. K nízké inflaci by měl přispívat i mírný pokles cen ropy.

Na dně cyklu

Česká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí 2012 dále prohloubila svůj meziroční pokles, v mezičtvrtletním srovnání přitom klesala po celý loňský rok. Za nepříznivým vývojem stál propad spotřeby domácností a fixních investic, který byl jen částečně kompenzován růstem zásob, spotřeby vlády a čistého vývozu. Oslabená zahraniční poptávka sice vedla k dalšímu zřetelnému snížení tempa růstu vývozu, dovoz však v důsledku klesající domácí poptávky rostl ještě méně.

Zbývá vám ještě 50 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.