Česká ekonomika klesá šest čtvrtletí v řadě a zůstává tak v recesi. Ta je nejdelší za dobu existence Česka.
Hrubý domácí produkt podle předběžných údajů Českého statistického úřadu v prvním čtvrtletí klesl mezičtvrtletně o 0,8 procenta a meziročně o 1,9 procenta.
Důvodem prohlubujícího se poklesu byly hlavně snižující se zahraniční poptávka a nerovnoměrný výběr daní. Podle analytiků jsou výsledky mnohem horší, než čekali.
"Že recese pokračuje, nebylo pochyb z čísel z průmyslu, stavebnictví i služeb, ale že propad se v úvodu roku dále výrazně zrychluje, už překvapením je. Recese české ekonomiky se tedy zatím neubírá ke konci, ale spíše kulminuje," komentuje čísla analytik ČSOB Petr Dufek.
Česko se dostalo do vážné situace i podle dalších ekonomů. "Zveřejněné číslo představuje alarm a jeho interpretace prohlubuje již tak nelichotivou pozici ekonomické výkonnosti České republiky v žebříčku EU již blízko samotnému dnu," upozornil hlavní ekonom Conseq Investment Management Petr Zahradník. Nyní již podle něj hrozí "potopení do hlubin", pokud nebude přijata rychlá a účinná akce.
Významný obrat nastal v posledních měsících ve vývoji zahraničního obchodu. "Po třech letech růstu klesl v uplynulém čtvrtletí tuzemský vývoz a zahraniční obchod přestal být zdrojem růstu HDP," uvedl ČSÚ.
Pokles zahraniční poptávky zasáhl zejména exportně orientovaná odvětví, k nejvíce postiženým patřila výroba dopravních prostředků. Pokles investic vyvolal další propad stavebnictví.
Brusel zhoršil výhled pro Česko i EU. V eurozóně stoupne nezaměstnanost nad 12 procent - čtěte ZDE
Evropská centrální banka neví kudy kam: člen rady navrhuje záporné sazby - čtěte ZDE
Naopak díky nízké inflaci už za propadem ekonomiky nestojí tak výrazně jako dříve slabé výdaje domácností, vládních a neziskových institucí.
Vývoj HDP byl negativně ovlivněn i nerovnoměrným výběrem některých daní. "Výrazné předzásobení tabákovými produkty a s ním spojený vysoký výběr příslušné spotřební daně v posledním loňském čtvrtletí byly příčinou značně podprůměrného příjmu z této daně v prvním letošním čtvrtletí," upozornil ČSÚ.
Podívejte se na přehlednou mapu, jaký vývoj ekonomiky čeká Eurostat.
Do recese se propadla i Francie
Francouzská ekonomika se propadla v prvním čtvrtletí do nové recese. Její hrubý domácí produkt (HDP) klesl o 0,2 procenta a zaznamenal pokles už druhé čtvrtletí za sebou. Sdělil to v předběžných údajích francouzský statistický úřad INSEE.
Stejným tempem jako v prvním čtvrtletí klesl výkon druhé největší ekonomiky eurozóny i v posledním čtvrtletí minulého roku. Recese se obvykle definuje jako dvě následná čtvrtletí poklesu HDP po sobě. Francie spolu s celou eurozónou byla v poslední recesi během finanční krize v období 2008 až 2009.
Francie zvažuje daň na smartphony a tablety. Peníze půjdou na obranu domácí kultury - čtěte ZDE
Mladí Francouzi své zemi nevěří. Polovina z nich by nejraději žila někde jinde - čtěte ZDE
Ještě minulý měsíc francouzská centrální banka odhadovala, že tamní HDP stoupl v prvním čtvrtletí o 0,1 procenta, a země se tak vyhnula recesi.
Francouzská vláda v únoru připustila, že růst francouzské ekonomiky v celém letošním roce nedosáhne dříve předpokládaných 0,8 procenta, ale bude se pohybovat spíše mezi 0,2 až 0,3 procenta.
Německo se recesi vyhnulo těsně
Proti tomu německá ekonomika mírně roste. V prvním čtvrtletí stoupla proti předešlým třem měsícům o 0,1 procenta. Těsně se tak vyhnula recesi poté, co HDP klesl v posledním čtvrtletí loňského roku o 0,7 procenta.
Předběžné odhady spolkového statistického úřadu jsou horší, než se očekávalo. Ekonomové podle ankety agentury Reuters odhadovali růst HDP o 0,3 procenta.
V meziročním srovnání se německý HDP po stagnaci na konci minulého roku propadl o 1,4 procenta. Úřad revidoval údaje za čtvrté čtvrtletí směrem dolů - dosud uváděl za toto období mezičtvrtletní pokles o 0,6 procenta a meziroční růst o 0,1 procenta.
"Německá ekonomika nabírá dech jen zvolna. Roli ve slabém růstu hrála mimořádná zima," komentoval údaje statistický úřad.
Německo si v prvních dvou letech dluhové krize v eurozóně vedlo relativně velmi dobře, loni už ovšem začalo pociťovat dopady slabé poptávky v eurozóně. Stále je na tom ale lépe než většina ostatních zemí eura. Francouzský HDP v prvním čtvrtletí podle dnešních odhadů znovu klesl, a druhá největší ekonomika eurozóny se tak vrátila do recese.
Německá vláda minulý měsíc odhadla, že ekonomika letos vzroste o 0,4 procenta, přední německé ekonomické instituty nicméně čekají růst až 0,8 procenta. Ekonomický růst by měla nyní táhnout hlavně domácí spotřeba, protože vývoz zřejmě zůstane slabý. Loni HDP Německa zpomalil růst na 0,7 procenta.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist