Česká republika by neměla při nynějším horším než očekávaném vývoji ekonomiky pokračovat v dalších rozpočtových škrtech. Na pondělní tiskové konferenci po pravidelné misi Mezinárodního měnového fondu (MMF) o tom informoval její vedoucí Masanori Jošida.
K další mírné stabilizaci veřejných financí by podle zprávy MMF měla vláda přistoupit až po obnovení ekonomického růstu.
"K vyčkávací fiskální strategii vláda přitom nedávno přistoupila. Politika vlády je tak v souladu s doporučeními MMF," uvedl náměstek ministra financí Jan Gregor. Jde podle něj například o posílení prostředků Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP).
"Stejně jako řada domácích ekonomů i MMF doporučuje zvolnit tempo fiskální konsolidace s ohledem na pokračující recesi české ekonomiky. Letošní rok by totiž mohl být již čtvrtým rokem v řadě, kdy fiskální politika bude brzdit ekonomiku," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Zároveň upozornil, že k obratům názorů na rozpočtovou politiku dochází i v globálním měřítku a k diskuzi mimo jiné inicioval právě fond.
Tuzemská ekonomika má podle MMF sice silné základy, nicméně nadále zůstává v recesi. "Pro letošní rok je prognóza ekonomiky spíše slabá a zotavení ekonomiky proběhne postupně," uvedl Jošida. Dříve zveřejněné odhady MMF letos počítají s růstem české ekonomiky o 0,3 procenta a příští rok o 1,6 procenta.
Pokud by se situace tuzemské ekonomiky nadále zhoršovala a hrozila by deflace, doporučuje MMF zahájit mimo jiné devizové intervence. Dalším z doporučení je v při horším vývoji i podpora hospodářství ze strany státu, resp. státního rozpočtu.
Za investice se přimlouvá i prezident
To na pondělním Žofínském fóru navrhl i prezident Miloš Zeman. Podle něho by měl být ve státním rozpočtu stanoven povinný minimální limit investic, který by se měl - byť minimálně - pravidelně zvyšovat. Podle Zemana jsou totiž cestou z trvající krize hlavně investice.
"Rozlučme se s iluzí, že motorem růstu hrubého domácího produktu je spotřeba domácností," řekl prezident na fóru věnovaném dvacetiletí samostatné České republiky.
Zeman také navrhl, aby se ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) změnilo na ministerstvo veřejných prací a jako takové koordinovalo peníze na investice z evropských zdrojů i peníze domácí, které by nabízelo soukromým firmám na základě veřejně prodiskutovaných investičních projektů.
Podle Marka lze podporu intervencí ze strany MMF chápat tak, že případné intervence ze strany ČNB nebudou vnímány jako akt měnové války. "Mnoho možností v případe měnové politiky vzhledem k téměř nulovým sazbám a charakteru českého finančního sektoru nezbývá. MMF tak jen mohl podpořit Českou národní banku v případném použití devizových intervencí," dodal.
Podle zprávy MMF by vláda přitom měla být schopná letos ukončit proceduru kvůli nadměrnému deficitu, kterou vede s Českem Evropská komise. Vláda letos plánuje snížit deficit veřejných financí pod požadovanou tříprocentní hranicí HDP.
MMF dále doporučuje provádět aktivní bankovní dohled tak, aby byla nadále zaručena dostatečná kapitálová přiměřenost a dostatek volných peněžních zdrojů. Stejně tak by měly kroky vlády směřovat ke zlepšení podnikatelského prostředí a zlepšení situace na trhu práce.
Mise MMF se koná každoročně na základě stanov fondu. Návštěva odborníků z MMF se uskutečňuje v každém z členských států MMF. Zabývá se vývojem ve fiskální i měnové politice, vývojem finančního sektoru a strukturálními změnami.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist