Ekologičtí a energetičtí experti ČSSD doporučili posunout těžební limit u Severočeských dolů patřících firmě ČEZ, v případě hnědouhelných dolů společnosti Czech Coal miliardáře Pavla Tykače se to podle nich naopak nevyplatí. S odkazem na dokument, který má k dispozici, to dnes napsal internetový server Insider.
Stínový ministr životního prostředí Vladimír Špidla serveru řekl, že materiál je podkladem pro diskusi, dokument odrážející plány ČSSD bude podle něj připraven do tří až čtyř měsíců.
Cílem dokumentu bylo shrnout fakta pro ústřední výkonný výbor ČSSD, vznikl v odborné komisi pro udržitelnou energetiku. "Z objektivních analýz vyplývá, že k zajištění dlouhodobého zásobování české energetiky a teplárenství hnědým uhlím je nutné posunout územní ekologické limity na lomu Bílina," cituje server z dokumentu. Důl Bílina patří společnosti Severočeské doly.
V případě lomu ČSA, který patří společnosti Litvínovská uhelná ze skupiny Czech Coal, podle expertů posunutí limitů těžby potřebné není. "Je ve skutečnosti v zájmu pouze společnosti Czech Coal," cituje server. Dokument upozorňuje u dolu ČSA na nevypořádaná vlastnictví pozemků, nutné odstranění Horního Jiřetína a řady silnic a výhledově potřebu likvidace chemičky Unipetrol Litvínov. Experti varují také před rizikem sesuvů svahů Krušných hor.
Územní limity vytyčila vláda v roce 1991 a zamezují dalšímu postupu těžby. Spolumajitel Litvínovské uhelné Jan Dienstl nedávno řekl, že firma bude usilovat o prolomení těžebních limitů. Slibuje si od toho zachování pracovních míst a rozvoj regionu. S názorem, že útlum těžby by v regionu zvýšil nezaměstnanost, ale experti ČSSD podle Insideru polemizují.
"V obci Horní Jiřetín je v současné době podle sdělení obecního úřadu 811 aktivních pracovních míst, která by prolomením limitů těžby zanikla. Naproti tomu Litvínovská uhelná podle své výroční zprávy zaměstnává 913 pracovníků, přičemž zachování limitů nebude znamenat okamžitou ztrátu zaměstnání pro všechny," porovnává dokument dopady.
Kontrakt roku mění energetickou mapu Česka. ČEZ má i lukrativní nabídku na Dětmarovice - čtěte ZDE
Tykač dodá ČEZ uhlí za 200 miliard. Křetínský se obává protekce při prodeji Chvaletic - čtěte ZDE
Jeho autoři předpokládají, že část zaměstnanců se bude podílet na rekultivaci lomu ČSA po jeho případném uzavření. Upozorňují také na možnou ztrátu necelých čtyř tisíc pracovních míst v areálu bývalých Chemických závodů Litvínov, pokud by se lom posunul až k němu.
Materiál rovněž uvádí, že cena tepla z uhlí je vyšší než například z biomasy. Podle expertů ČSSD bude navíc teplo z uhlí zdražovat kvůli rostoucím cenám uhlí a investicím do tepláren, aby plnily emisní limity. Spotřebu hnědého uhlí v Česku by podle dokumentu mohlo snížit omezení exportu elektřiny, větší rozsah spalování zemního plynu, přechod na obnovitelné zdroje a zateplování budov.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist