I když se vojenským vítězem války v Iráku staly Spojené státy, v ekonomické sféře konflikt přinesl triumf sousednímu Turecku. Každý druhý zahraniční obchod v severní části Iráku, ovládané Kurdy, vlastní turečtí podnikatelé. Nyní by vzájemná provázanost mohla dosáhnout ještě vyšší úrovně.
Turecko hodlá s ruskými a americkými těžařskými společnostmi podepsat sérii kontraktů o společném průzkumu a rozvoji ložisek ropy a plynu v severním Iráku.
Na seznamu tureckých partnerů je například energetický gigant Exxon Mobil, který se před nedávnem stáhl z jižní části Iráku, jen aby mohl nerušeně pokračovat v perspektivnějších aktivitách v poloautonomních kurdských oblastech.
Centrální vláda v Bagdádu, která se ještě s Kurdy nedohodla na dělení příjmů z nerostného bohatství, smlouvy mezi úřady v kurdském Irbílu a ropnými koncerny neuznává a zakazuje společnostem působícím na jím ovládaném území provozovat těžbu a průzkum v iráckém Kurdistánu bez jejího svolení.
Kurdové ale těžařům nabízí mnohem výhodnější daňové podmínky, takže se řada společností včetně Exxonu raději vydává na sever a licence vydané Bagdádem prodává. Jsou mezi nimi Chevron, Total či Gazprom něfť.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist