Vládnímu letounu s premiérem Petrem Nečasem na cestě do Ruska prasklo čelní sklo. Airbus A319 druhou polovinu letu absolvoval ve snížené výšce a bezpečně přistál v Moskvě. Závada se na stroji objevila zhruba v polovině letu nad územím Běloruska. Kromě vládního speciálu se do Ruska vypravilo ještě jedno zvláštní letadlo, a to podnikatelská mise organizovaná Svazem průmyslu a dopravy. Podnikatelé ve vládním speciálu nebyli.

Piloti výrazně snížili letovou hladinu a uvažovalo se i o nouzovém přistání. Nakonec stroj ve snížené výšce dokončil celý let a bezpečně přistál v Moskvě.

"Z technických důvodů jsme nuceni nouzově přistát, zaznělo přibližně hodinu před plánovaným příletem do Moskvy. Vzápětí jsme cítili, že letoun poměrně rychle klesá," řekl zpravodaj Hospodářských novin Václav Lavička, který je členem delegace.

"Mně jako cestujícího zamrazilo, protože takovou napjatou situaci jsem během své novinářské praxe ještě nezažil. Palubní personál se zachoval velmi profesionálně, vyzval nás ať se připoutáme a řídili se jejich pokyny, že jsou na podobné situace cvičení.

Všem se ovšem ulevilo, když letoun z těch zhruba 11 tisíc metrů sestoupil na bezpečnou hladinu asi 2,5 kilometru, kdy nehrozilo v případě úplného prasknutí skla žádné nebezpečí.

Jedna letuška si ke mně přisedla a řekla mi, že na čelním skle se náhle objevila prasklina, která vypadá jako velký pavouk.

Kapitán se rozhodl po konzultacích pokračovat v letu do Moskvy, usoudil, že poškození není takového rozsahu, aby bylo nutné nouzově přistát. Myslím, že v tu chvíli by ještě bylo možné přistát v Minsku. Ale letoun pokračoval v nižší výšce, pomalejší rychlostí, v pořádku jsme přistáli," popisuje svůj zážitek redaktor, který byl v době našeho telefonátu už v hotelu v Moskvě.

Firmy podepíší smlouvy za miliardy

České firmy podepíší během nadcházející cesty premiéra Petra Nečase v Rusku (26.–29. května) významné obchodní kontrakty za několik miliard korun. Premiéra provází početná mise, kterou zorganizoval Svaz průmyslu a dopravy. Mezi zhruba 80 účastníky jsou nejenom vrcholoví manažeři zdejších firem, ale také bankéři a zástupci advokátních kanceláří.

Premiér, kterého doprovází ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, zavítá nejenom do Moskvy, ale také do významných regionů Ruské federace, kde mají české firmy poměrně rozsáhlé obchodní zájmy – do Soči, Petrohradu a Jekatěrinburgu. V posledních dvou uvedených významných centrech ruské ekonomiky proběhnou obchodně-podnikatelské konference. Na nich by se měly posoudit mj. stav a příprava projektů česko-ruské hospodářské spolupráce i navázat nové osobní kontakty.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se